Зъкърбърг вдига летвата в производителността - премахва още 5% от работната си сила
Това е най-голямото съкращение, откакто компанията освободи 21 000 работни места, или почти една четвърт от работната си сила, през 2022 и 2023 г.
Meta, компанията майка на Facebook, Instagram и Threads, планира да съкрати около 5% от работната си сила, като се фокусира върху най-слабо представящите се служители на компанията, съобщава CNBC.
Главният изпълнителен директор Марк Зъкърбърг информира за това решение в писмо, публикувано във вътрешния форум на компанията. В него Зъкърбърг казва на служителите, че 2025 г. ще бъде „интензивна година“.
Компанията уточнява, че отстранява близо 5% от най-ниско представящи се хора в отделно съобщение, публикувано от директор на компанията. Meta има над 72 000 служители, според последния ѝ тримесечен отчет.
Това е най-голямото съкращение, откакто компанията освободи 21 000 работни места, или почти една четвърт от работната си сила, през 2022 и 2023 г.
„Meta работи върху изграждането на някои от най-важните технологии в света. AI, VR очилата като следващата компютърна платформа и бъдещето на социалните медии. Това ще бъде интензивна година и искам да съм сигурен, че имаме най-добрите хора в нашите екипи“, пише Зъкърбърг, писмото, споделено от CNBC.
“Реших да вдигна летвата в управлението на производителността и да премахна по-бързо нископроизводителните. Обикновено управляваме хора, които не отговарят на очакванията, в течение на една година, но сега ще направим по-мащабни съкращения, базирани на ефективността, по време на този цикъл, с намерението да попълним отново тези роли през 2025 г.“
Служителите, засегнати от съкращенията, ще бъдат уведомени до 10 февруари и ще получат обезщетение.
Този ход следва няколко големи оперативни промени в Meta, насочени към изграждане на по-тесни връзки с новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Миналата седмица Зъкърбърг обяви, че Meta ще прекрати своята програма за проверка на факти от трети страни в полза на модела „Бележки на общността“, използван в платформата X на Илон Мъск, където отделните потребители предоставят повече контекст на публикациите.