Крипторай или киберад? До какво ще доведе флиртът на Белия дом с криптоиндустрията
Администрацията на Тръмп се гласи да превърне САЩ в рай за криптовалутите, но липсата на регулации може да се превърне в огромен проблем за киберсигурността
След като лостовете на властта във Вашингтон скоро ще се сменят, от Конгреса и администрацията на Тръмп се очакват множество закони в подкрепа на технологиите, свързани с криптовалутите. По всичко личи обаче, че фокусът върху цифровите валути е по-скоро свързан с индустрията, отколкото с потребителите.
По данни на Pew Research Center 17% от пълнолетните американци са търгували с криптовалути, като този пазарен дял остава почти непроменен от 2021 г. насам. Същевременно 63% от възрастните заявяват, че имат малко или никакво доверие в инвестирането или търговията с криптовалути и не смятат, че те са надеждни и сигурни.
„Най-важният приоритет за индустрията е да се увери, че разполага с регулаторна рамка, за да може да прави бизнес“, посочва пред CNBC Дъсти Джонсън, републиканец от Южна Дакота, който помага за създаването на Закона за финансовите иновации и технологии за 21-ви век (FIT21), който разглежда третирането на цифровите активи съгласно американското законодателство. Той беше приет в Камарата на представителите с двупартийна подкрепа, но не беше разгледан от Сената.
FIT21 съдържа конкретни разпоредби за киберсигурността на криптотехнологиите, които според Джонсън ще бъдат доразвити от новата администрация. Има широко съгласие, че те трябва да бъдат приоритет.
„FIT21 залага важни предпазни мерки за киберсигурност за финансовите посредници, които се занимават с цифрови активи“, казва Глен Томпсън, съавтор на законодателството. „Тези изисквания за киберсигурност са от решаващо значение за защитата на пазарите на цифрови активи и участниците на тях“.
По думите му то включва изрични разпоредби, за да гарантира, че компаниите от индустрията предприемат стъпки за оценка и намаляване на кибер рисковете и защита както на услугите, които предлагат, така и на активите, които държат от името на своите клиенти.
Някои експерти обаче се съмняват, че ще има толкова много действия по отношение на сигурността в законодателството, като се има предвид, че поддръжниците на криптоиндустрията са се позиционирали много близо до администрацията на Тръмп.
Ролята на криптоиндустрията в политическото пренареждане в САЩ
Криптоиндустрията дари значителни суми за изборния цикъл през 2024 г. - вноски, които не бяха ограничени до републиканците, а бяха насочени по-широко към законодатели с благоприятно отношение към нейното регулиране. Вероятно това ще продължи да оказва влияние върху политическите действия.
Прокрипто организацията Fairshake и нейните филиали вече са набрали над 100 млн. долара за междинните избори през 2026 г., включително ангажименти от Coinbase и фонда за рисков капитал от Силициевата долина Andreessen Horowitz, който е ранен поддръжник на криптоборсата. Висши ръководители на Andreessen Horowitz дори са поканени да заемат различни длъжности в администрацията на Тръмп.
„Имаме най-прокрипто Конгреса в историята, имаме изключително прокрипто президент, който ще встъпи в длъжност“, посочва пред CNBC Фариар Ширзад, главен директор по политиките в Coinbase.
„Рядко се случва да видим привърженици на криптовалутите да се застъпват за увеличаване на регулациите в пространството, независимо от причината“, казва, от своя страна, Джейсън Бейкър, старши консултант по киберсигурност в GuidePoint Security.
По думите му анонимността и независимостта на цифровите пари често се посочват като основни предимства, които законодателството би ограничило, а децентрализираният им характер ги прави трудни за регулиране в традиционен смисъл.
„Като се имат предвид настоящите сигнали от страна на бъдещата администрация и интересите на поддръжниците на криптовалутите, които имат влияние върху нея, не очакваме значителен напредък в регулирането през следващите четири години“, посочва Бейкър. „А ако няма много действия по отношение на регулирането, има някои очевидни последици за киберсигурността, обусловени от корелацията между прокрипто администрацията във Вашингтон и бичите залози на инвеститорите в цифрови активи“.
Киберпрестъпленията често извличат ползи от нарастващата стойност на криптовалутите. При атаките с рансъмуер (зловреден софтуер, който криптира информацията на компютъра на жертвата и тя трябва да плати откуп, за да бъде декриптирана) например откупът обикновено се иска в долари или евро, но плащанията се извършват най-често в Bitcoin. Когато стойността на криптовалута №1 се увеличи, киберпрестъпниците печелят.
„Бъдещото намаляване на акцента върху регулирането на криптовалутите може да даде положителен сигнал, че операциите за киберпрестъпниците в Bitcoin остават жизнеспособни и е малко вероятно да пострадат от правителствен натиск над операторите в това пространство“, казва Бейкър.
Те също така променят тактиката си, за да избегнат законодателството и контрола, като преминават към по-незабележими криптовалути като Monero.
Ролята на рансъмуер в правилата за криптоиндустрията
Бейкър прогнозира, че регулация, съсредоточена върху организациите, които обработват плащания с криптовалути - независимо дали под формата на плащане на откуп или за други цели - е постижима и необходима в настоящата среда.
„Това би могло да включва например повишени изисквания за докладване на плащанията на откупи, когато са извършени - политика, която е била лансирана, без да набере съществена популярност през последните години“, казва Бейкър. Този подход може да се аргументира като регулиране на крайните потребители и целите, а не на самата криптовалута.
Има и други причини, заради които плащанията в криптовалута са често срещани в схемите за цифрово изнудване, включително за защита на самоличността и оперативната сигурност на престъпника. Хакерите също така използват криптовалути за закупуване на изтекли данни или пълномощия, които са станали достъпни в незаконни форуми.
Самите потребители също са все по-чест обект на кибератаки, насочени към техните криптопортфейли. През 2024 г. киберпрестъпниците са откраднали над 2,2 млрд. долара в криптовлути - ръст от 21% в сравнение с 2023 г.
Така че амбицията на новата администрация в Белия дом да превърне САЩ в крипторай може лесно да се превърне в киберад.