След встъпването в длъжност на Доналд Тръмп в понеделник и в началото на вторник световните пазари преживяха бурни сесии, реагирайки остро на коментарите относно тарифните планове на новия президент на САЩ. Различните класове активи, включително акции, валути, суровини и криптовалути, показаха значителна волатилност.

В понеделник европейските фондови пазари затвориха с широко повишение, след като екипът на Тръмп сигнализира, че първоначалните изпълнителни заповеди може да изключат митата върху стоки от Китай, Канада и Мексико. Фондовите пазари в САЩ бяха затворени заради официален празник, но и трите основни фючърсни индекса напреднаха. Щатският долар рязко отстъпи, като тласна еврото към двуседмичен връх над 1,04. Биткойнът за кратко се покачи до нов рекорд от над $109 000, след което отстъпи, докато цените на златото се повишиха, а на петрола се понижиха.

Почти всички тенденции обаче се обърнаха по време на азиатската сесия във вторник. Президентът Тръмп обяви плановете си да наложи предварително обещаните мита от 25% върху вноса от Канада и Мексико от 1 февруари. Съобщението предизвика шокова вълна на пазарите, като зелените пари възвърнаха силата си и оказаха натиск върху други валути, включително върху еврото. Фючърсите върху американските акции се понижиха, създавайки предпоставки за потенциално пренасяне на ефекта върху европейските пазари.

Инвеститорите все по-често се обръщат към сигурни активи, за да се предпазят от несигурността, тъй като настроенията изглеждат силно чувствителни към промените в политиката на Тръмп.

„Фактът, че наблюдаваме толкова положителни реакции на сигналите за по-обмислен подход към митата, показва колко загрижени са пазарите за въздействието на търговските войни. Освен това наблюдаваната днес волатилност показва, че настроенията могат да се променят за миг“, казва пред Euronews Кайл Рода, старши анализатор на финансовите пазари в Compital.com.

В началото на азиатската сесия във вторник традиционните сигурни активи като златото и японската йена поскъпнаха. По-рано днес златото се повиши с 0,70% до $2 720 за тройунция, което е най-високото ниво от деня на изборите на 5 ноември. Междувременно еврото намали част от по-ранните си печалби спрямо долара, отстъпвайки до малко под 1,04.

След встъпването в длъжност на Тръмп в понеделник биткойнът достигна нов рекорд от над $109 000, надминавайки предишния си връх от $108 300. Скокът обаче беше краткотраен поради липсата на яснота относно политиката за криптовалутите от страна на новата администрация. Към 11:00 българско време водещата криптовалута се колебае около $102 000.

По-рано президентът Тръмп обяви плановете си за създаване на американски резерв за биткойни и облекчаване на промишлените регулации. През уикенда и Тръмп, и съпругата му представиха свои собствени мийм токени - Official Trump and Melania Meme - на блокчейна Солана.

Въпреки волатилността криптоентусиастите остават оптимисти, че Тръмп ще въведе прокриптополитики в рамките на първите си 100 дни на поста.

Петролът под натиск

Цените на суровия петрол се понижиха за трети пореден ден на търговия в понеделник, след като Тръмп обяви намерението си за „национално извънредно положение в областта на енергетиката“, за да увеличи производството в САЩ и да отмени политиките, насочени към климата, въведени по време на управлението на Байдън.

„Ние отново ще бъдем богата нация и именно това течно злато под краката ни ще ни помогне да го направим“, заяви Тръмп.

Цените на петрола отбелязаха скромен отскок в азиатската сесия, като фючърсите върху WTI се повишиха с 0,65% до 76,89 долара за барел, а тези върху сорта Брент се покачиха до 80,20 долара за барел.

Миналата седмица петролният пазар се повиши до шестмесечен връх, подкрепен от допълнителните санкции върху руския износ, наложени от администрацията на Байдън, и от по-силните от очакваното икономически данни от Китай.

Перспективите за цените на петрола обаче остават несигурни, тъй като Тръмп обеща да сложи край на войната в Украйна.

Неговият подход може да включва или затягане на санкциите срещу Русия, или облекчаване на ограниченията с цел улесняване на преговорите, като всяко от тези действия може да има неблагоприятно въздействие върху цените на суровия петрол.