Криптопазарът е в очакване на ход от Тръмп, летят заявки за нови ETF-и
Ръководителите на индустрията тестват новата SEC с заявления тази седмица за борсово търгувани фондове, които, ако бъдат одобрени, ще дадат на инвеститорите още по-голяма експозиция към различни криптоактиви
Новата работна група за криптовалути на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), обявена на втория ден от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, помогна отново да се разпали ентусиазмът на инвеститорите към цифровите активи, докато пазарът очакваше изпълнителните заповеди на новия президент.
Целта на „работната група по криптовалутите“ е да помогне на американския регулатор „да очертае ясни регулаторни линии, да осигури реалистични пътища за регистрация, да изработи разумни рамки за оповестяване и да разгърне разумно ресурсите за правоприлагане“, според SEC.
Цената на биткойна, най-голямата криптовалута в света, се повиши във вторник отново над $106 000, след като се понижи в понеделник след встъпването в длъжност на Тръмп. Към момента на публикуване на статията обаче биткойн се колебае около $105 000.
По време на мандата на Джо Байдън SEC многократно влизаше в конфликт с някои от най-големите играчи в света на криптовалутите. Тръмп обеща да замени шефа на комисията Гари Генслър с някой по-благосклонен към индустрията.
Неговият избор, Пол Аткинс, все още търси потвърждение в Сената, а комисарят на SEC Марк Уйеда ръководи агенцията като изпълняващ длъжността председател.
Ръководителите на индустрията тестват новата SEC със заявления тази седмица за борсово търгувани фондове, които, ако бъдат одобрени, ще дадат на инвеститорите още по-голяма експозиция към различни криптоактиви.
Във вторник Rex Shares и Osprey Funds подадоха съвместно седем различни заявления за стартиране на ETF, свързани с криптовалути, включително за XRP, SOL, Dogecoin (DOGE) и официалния мемекоин на президента (TRUMP). Миналата година Комисията по ценните книжа и фондовите борси разреши на BlackRock и други гигантски мениджъри на парични средства да стартират спот биткойн ETF-и.
„Определено очакваме по-благосклонен подход от страна на SEC и ще видите повече продуктови заявки от нас“, казва пред Yahoo Finance Матю Сигел, ръководител на отдела за изследване на цифровите активи на мениджъра на активи VanEck, един от мениджърите, на които е разрешено да емитират спот биткойн ETF през 2024 г.
Едно леко разочарование за индустрията досега през тази седмица е, че Тръмп - който през 2024 г. обеща да превърне Съединените щати в „криптостолица на планетата“ - приключи първия си ден на поста, без да спомене крипто или да издаде каквито и да било изпълнителни заповеди, насочени към индустрията.
„Пазарът е абсолютно разочарован, че вчера нямаше никаква активност по отношение на криптовалутите“, казва Дан Хюз, главен технологичен директор и основател на криптостартъпа Radix.
„Всяка изпълнителна заповед, насочена положително към криптовалутите, дори и да е незначителна, би обърнала тенденцията доста бързо“, добавя той.
Едно от незабавните действия, които новият президент би могъл да предприеме, е отмяната на изпълнителната заповед на Байдън от март 2022 г. относно криптоактивите, в която регулаторите се призовават да „предприемат решителни стъпки за намаляване на рисковете, които цифровите активи могат да представляват“.
Друго ключово правило, което мнозина в крипто и банковата индустрия се надяват да видят отменено, е част от счетоводните насоки на SEC, които на практика спират банките да държат криптовалути за клиентите си.
Голяма част от това, което Тръмп е обещал на криптосвета, може да бъде изпълнено с кадрови промени. А бъдещата администрация вече назначи трима прокрипто регулатори за ръководители на агенции.
Във вторник изпълняващият длъжността председател на FDIC Травис Хил публикува списък с приоритети за банковата регулаторна агенция под негово ръководство. Един от тях включва повече прозрачност в начина, по който агенцията подхожда към цифровите активи.
В понеделник Комисията за търговия със суровини и фючърси също назначи един от своите комисари, които са по-благосклонни към крипто, Каролин Фам, за председател.
Фам, номинирана от Байдън и бивша банкерка от Citigroup, подкрепя по-ясното регулиране на цифровите активи.
Един от най-големите играчи в криптоиндустрията, главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг, казва пред Yahoo Finance, че Тръмп „наистина иска да бъде първият биткойн президент“.
Армстронг се срещна с Тръмп преди и след изборите, за да се застъпи за криптоиндустрията.
Той посочва, че Тръмп е „развълнуван“ от идеята за стратегически резерв за биткойни. Сенатор Синтия Лумис ръководи усилията в Конгреса за създаване на такъв резерв.
„Всяко правителство, което държи злато, трябва да държи и биткойн като резерв“, казва той и добавя: “Ако САЩ получат стратегически резерв за биткойн, вероятно и останалите държави от Г-20 ще ги последват, или много от тях, и това просто ще доведе до значително повишаване на цените.“