Престолонаследникът на Саудитска Арабия обяви инвестиция от $600 млрд. в САЩ
В телефонно обаждане в четвъртък, за да поздрави Тръмп за встъпването му в длъжност, принцът заяви, че предложените от новата американска администрация реформи ще „създадат безпрецедентен икономически просперитет и възможности“
Престолонаследникът принц Мохамед бин Салман обяви, че Саудитска Арабия има за цел да инвестира поне 600 млрд. долара в САЩ през следващите четири години, тъй като кралството се стреми да задълбочи връзките с най-важния си западен съюзник след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.
В телефонно обаждане в четвъртък, за да поздрави Тръмп за встъпването му в длъжност, принцът заяви, че предложените от новата американска администрация реформи ще „създадат безпрецедентен икономически просперитет и възможности“, според официалната Саудитска агенция по печата.
Белият дом не е предоставил незабавно резюме на разговора. Държавният секретар Марко Рубио и фактическият лидер на Саудитска Арабия - често известен с инициалите си MBS - също са разговаряли, за да обсъдят събитията в Близкия изток, съобщава Държавния департамент на САЩ.
В понеделник Тръмп заяви, че би обмислил отново да осъществи първото си задгранично пътуване като президент, ако Рияд се съгласи да закупи американски продукти на стойност 500 млрд. долара, както той твърди, че кралството е направило при първия му мандат.
„Последния път го направих със Саудитска Арабия, защото те се съгласиха да купят наши продукти на стойност 450 млрд. долара“, каза Тръмп пред репортери в Овалния кабинет след встъпването си в длъжност.
„Ако Саудитска Арабия поиска да купи още 450 или 500 млрд. долара - ще ги увеличим заради цялата инфлация - мисля, че вероятно бих отишъл“.
Когато встъпи в длъжност за първия си мандат през 2017 г., Тръмп се отклони от традицията, като направи Саудитска Арабия първата си чуждестранна дестинация, тъй като присъства на срещата на върха на арабските и мюсюлманските лидери в Рияд. Новоизбраните президенти на САЩ обикновено първо посещават съседна Канада или Мексико.
В изявлението за разговора между принц Мохамед и Тръмп не се предоставят подробности за секторите или индустриите, които ще получат инвестиции в размер на 600 млрд. долара, но се казва, че финансирането може да надхвърли „потенциално тази сума, ако възникнат допълнителни възможности“.
Републиканецът поддържаше тесни връзки със Саудитска Арабия по време на първия си мандат, а суверенният фонд на кралството инвестира милиарди долари в компании, управлявани от зетя на Тръмп Джаред Къшнър и бившия финансов министър Стивън Мнучин.
Trump Organization също така подписа сделки за лицензиране на бранда „Тръмп“ за проекти за недвижими имоти в Саудитска Арабия и други части на Персийския залив.
Рубио и принц Мохамед обсъдиха Газа, Ливан и Сирия, както и заплахата, която представлява Иран - основният регионален съперник на Саудитска Арабия, предава Financial Times.
Израелските удари по Ислямската република през октомври поразиха множество ирански военни съоръжения, включително фабрики за ракети и системи за противовъздушна отбрана.
Военният капацитет на т.нар. иранска ос на съпротива, включваща пълномощници и съюзници като ливанската Хизбула и палестинската Хамас, също е силно влошен след 15-месечния конфликт с Израел. Миналия месец ислямистките бунтовници в Сирия свалиха режима на бившия президент Башар Асад, друг съюзник на Техеран.
В понеделник Тръмп заяви, че очаква Саудитска Арабия в крайна сметка да нормализира отношенията си с Израел и да се присъедини към Споразумението от Абрахам - инициатива по време на първия му мандат, която нормализира отношенията между Израел и няколко арабски държави, включително Обединените арабски емирства.