След пет години инвестиционният пейзаж вероятно ще изглежда много по-малко едностранчив. Акциите на компаниите от „Великолепната седморка“ вече няма да доминират пазара, активи като златото ще имат шанс да блеснат много по-силно, ролята на секторите, свързани с грижа за здравето ще расте.

Това казва екип от стратези на Bank of America, изготвил списък с най-важните теми, които ще влияят на финансовите пазари следващото десетилетие.

„Смятаме, че микротемите ще доминират макро картината през следващите 5 години“, казват експертите, изтъквайки не само AI технологиите, трансформиращи икономиката, но и геополитическите, фискални и поколенчески.

Ето обобщение на списъка на Bank of America, публикуван от MarketWatch

1. „Технологиите изяждат света“

Според стратезите на BofA захранваната от AI фаза на технологиите през следващите пет години ще сведе до минимум човешката намеса. Наред с това „ще гледаме как цените на технологиите рязко падат“. Следете за т.нар. AI агенти - модели, които могат да действат автономно, заедно с AI роботи, които могат да взаимодействат със заобикалящата ги среда.

Експоненциалният технологичен растеж се нуждае от повече ресурси – инфраструктура, компютри, енергия, вода, човешки капитал и умения, центрове за данни. Сред секторите, които ще се възползват най-много, ще бъдат полупроводниците, центрове за данни, енергетиката, мрежовите технологии, съхранението на енергия, комуналните услуги, минното дело, телекомуникационно оборудване, облачните услуги.

2. Монополът на акциите на Великолепната седморка ще приключи

През следващите пет години тази група ще бъде изправена пред повече данъци и регулации – губейки предимството си, тъй като ползите от AI ще се разширяват. Един голям риск тази година е пълно раздуване на пазарния балон за тази група, особено ако Фед се върне към цикъл на намаляване на лихвите, казват стратезите. На този фон инвеститорите биха искали експозиция към равнопретеглени капиталови индекси, стойност и международни акции, казват експертите от BofA.

3. Дигиталната несигурност ще нараства с намаляването на поверителността

Като се има предвид човешката зависимост от технологиите, поверителността вече не съществува, a киберпрестъпността се очертава като „цифровият черен лебед за 2030 г.“. Тази тема е свързана изцяло с инвестиране в компании от сегмента на киберсигурността и киберзастраховането, казва екипът на Bank of America.

4. Възстановяване на физическия свят

Около 94 трилиона долара финансиране до 2040 г. ще са необходими за възстановяване на старееща инфраструктура в САЩ. Свързаните с нея сектори - материали, промишленост, автоматизация, комунални услуги, строителство и транспорт ще бъдат играта, посочват стратезите.

5. Популизъм, война и мир

Кажете сбогом на подхода „Всичко друго, но не и облигации“. Влагайте пари в този актив, както и в инвестиционни тръстове за недвижими имоти, акции с малка капитализация, нововъзникващи пазари и банки, съветват експертите на BofA.

В бъдеще ще има по-малко глобализация, имиграция, както и независимост на централната банка, смятат експертите. Глобалният търговски и технологичен протекционизъм ще продължи със САЩ, но те ще наложат решения на руско-украинската война и конфликтите в Близкия изток, което е оптимистично за Европа.

На този фон експертите изтъкват активите, защитени от инфлация, като златото, както и акции, свързани със сектора на отбраната в Европа и Азия.

6. Застаряващи и нови поколения

Т. нар. бейби бум поколение, което да контролира 80% от световния БВП, плюс Gen Z, се очаква да похарчат около 28 трилиона долара заедно през 2030 г. На фона на застаряващата кохорта хора, не пренебрегвайте инвестиции в компании от сектора на здравеопазването и грижите за възрастни хора, наред с финансови инструменти като животозастраховане.

Що се отнася до Gen Z, под тяхно влияние ще растат сегменти като нови медии, потребителски луксозни стоки, продукти и услуги за свободното време, уелнес, красота, домашни любимци, заедно с образователни технологии и финтех.

7. Здравето е новото богатство

До 2030 г. глобалният недостиг на здравни работници ще достигне 10 милиона, тъй като застаряващото население разтяга ресурсите. Това ще бъде от полза за фармацевтичните/биотехнологичните и потребителските сектори, както и за тези, свързани с хранене, красота и спорт.

Горната публикация има само информационни цели. Тя не представлява инвестиционен съвет и не трябва да се счита за оферта за покупка или продажба на активи.