Акциите в сегмента на квантовите изчисления потъват надолу след коментар на Дженсън Хуанг
„Ако се каже 15 години за комерсиализация на квантовите компютри, това вероятно ще е твърде рано. Ако кажете 30 години, вероятно ще е късно“, каза Хуанг по време на конференция на Nvidia
Акциите на IonQ Inc. и други компании, свързани с квантовите изчисления, се сринаха в продължителната търговия във вторник, след като главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг заяви, че „полезните“ квантови компютри вероятно ще се появят след десетилетия.
„Ако се каже 15 години за комерсиализация на квантовите компютри, това вероятно ще е твърде рано. Ако кажете 30 години, вероятно ще е късно“, каза Хуанг по време на сесия с въпроси и отговори на конференция на Nvidia. „Ако изберете 20, мисля, че цяла група от нас ще повярва в това.“
IonQ и Quantum Computing Inc. спаднаха с над 16% в следборсовата сесия, докато D-Wave Quantum Inc. и Rigetti Computing Inc. поветиняха с повече от 14%. През последните месеци акциите се покачват на фона на вълнението от потенциала на технологията, което се засили миналия месец след пробива на Alphabet в областта на квантовите изчисления.
Акциите на Quantum Computing са поскъпнали с над 1800% през последните 12 месеца до $17,49 при затварянето на пазарите във вторник. Rigetti се е повишила с над 1500% до $18,39 за същия период, докато D-Wave е напреднала с близо 1000% до $9,55, а IonQ с над 300% до $49,59.
Alphabet, чиито акции през декември отбелязаха най-добрия си месец от май 2023 г. насам, се понижи с 0,3% в края на търговията, след като затвори на ниво от $195,49.
Сложният път напред
Тук става дума за бързо развиваща се технология, която използва квантовата механика за решаване на сложни проблеми. Въпреки това технологията е в начален стадий на развитие, а манипулирането на квантовите явления е свързано със значителни пречки.
Въпреки тези предизвикателства квантовите изчисления се разглеждат като потенциален пробив в решаването на изчислителни проблеми, с които класическите компютри не могат да се справят.
На този фон Хуанг подчерта, че настоящите квантови системи все още разчитат в голяма степен на класическите компютри за коригиране на грешки, което съответства на технологичните предимства на Nvidia. Той отбеляза сътрудничеството между Nvidia и почти всички големи компании за квантови изчисления в световен мащаб.
Въпреки че технологията не е готова за широко практическо приложение, компаниите остават оптимистично настроени за нейния бъдещ потенциал. Междувременно Google съобщи, че е преодоляла някои от тези предизвикателства с нови постижения, въпреки че реалното приложение остава далечно.
Пазарните наблюдатели предлагат умерени перспективи за квантовите изчисления, като се фокусират повече върху постепенното развитие, отколкото върху незабавните пробиви. Предполага се, че интеграцията на класическите и квантовите изчисления ще бъде двигател на бъдещите иновации, което ще държи Nvidia и други подобни компании в челните редици на нововъзникващите тенденции.