Канада, Мексико, Китай: Как „наказаните“ с мита отговориха на Тръмп
„Не е нужно да бъде така“, заяви премиерът на Канада Трюдо. Мексико готви План Б, Китай подава жалба в СТО
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща заканата си и наложи мита върху вноса от Канада, Мексико и Китай.
Той подписа заповед, с която наложи 25% тарифи върху стоки от Мексико и Канада и 10% мито върху китайския внос, което трябва да започне да се прилага от вторник.
Според високопоставен служител на администрацията енергийните ресурси от Канада се облагат с по-ниска, 10-процентна тарифа, за да се „сведе до минимум всяко смущаващо въздействие, което можем да имаме върху цените на бензина и отоплението на домовете“, пише CNBC.
В изпълнителната заповед Тръмп казва, че ако страните, които са трите най-големи търговски партньори на САЩ - предприемат ответни мерки, това може да се посрещне с „увеличаване или разширяване на обхвата“ на наложените мита.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 1, 2025
В публикация в X Тръмп заяви, че митата са наложени „поради голямата заплаха от нелегални чужденци и смъртоносни наркотици, които убиват нашите граждани, включително фентанил“.
САЩ осъществяват бизнес за около 1,6 трилиона долара всяка година с Канада, Мексико и Китай. Очаква се митата да бъдат използвани от администрацията както като разменна монета, така и като метод за осъществяване на промени във външната политика - по-специално по отношение на имиграцията и търговията с наркотици.
Реакцията на една от трите държави беше бърза и решителна, докато останалите възприеха по-скоро изчаквателен подход.
Канада
Министър-председателят Джъстин Трюдо наложи ответни мита в размер на 25% върху американски стоки на стойност 155 млрд. долара скоро след обявяването на митата на Тръмп.
Той заяви, че във вторник ще бъдат наложени мита върху американски стоки на стойност 30 млрд. долара, а след 21 дни ще бъдат въведени мита върху други продукти на стойност 125 млрд. долара, „за да се даде възможност на канадските компании и вериги за доставки да потърсят алтернативи“.
„Подобно на американските мита, нашият отговор също ще бъде широкообхватен и ще включва стоки от ежедневието като американска бира, вино и бърбън, плодове и сокове, включително портокалов, зеленчуци, парфюми, дрехи и обувки“, заяви Трюдо в събота вечерта. „Тя ще включва основни потребителски продукти като домакински уреди, мебели и спортно оборудване, както и материали като дървен материал и пластмаси, и много, много повече.“
Обръщайки се директно към американските граждани, Трюдо добави: „Това е избор, който, да, ще навреди на канадците, но освен това ще има реални последици за вас, американския народ.“
Очаква се ответните мита да доведат до допълнително повишаване на цените както в САЩ, така и в други страни. Очаква се да бъдат засегнато буквално всичко - от автомобили и електроника до играчки и храни.
Трюдо добави, че „не е нужно да бъде така“.
„Да, в миналото сме имали различия, но винаги сме намирали начин да ги преодолеем. Както съм казвал и преди, ако президентът Тръмп иска да постави началото на нов златен век за Съединените щати, по-добрият път е да си партнира с Канада, а не да ни наказва“, заяви той.
Мексико
Мексико също се закани да предприеме ответни мерки след новината, но не разкри подробности.
Президентът Клаудия Шейнбаум заклейми митата на Тръмп и заяви, че е инструктирала министъра на икономиката да „приложи План Б, по който работим и който включва тарифни и нетарифни мерки в защита на интересите на Мексико“.
В дълъг пост в X тя добави:
„Категорично отхвърляме клеветите на Белия дом по адрес на правителството на Мексико, в които се твърди, че има съюзи с престъпни организации, както и всякакви намерения за намеса на наша територия. Мексико не желае конфронтация. Започваме от сътрудничеството между съседните държави. Мексико не само не иска фентанилът да стига до САЩ, но и не иска той да стига до никъде. Трябва да работим заедно по всеобхватен начин, но винаги при спазване на принципите на споделена отговорност, взаимно доверие, сътрудничество и най-вече зачитане на суверенитета, който не подлежи на преговори. Координация - да; подчинение - не.“
Rechazamos categóricamente la calumnia que hace la Casa Blanca al Gobierno de México de tener alianzas con organizaciones criminales, así como cualquier intención injerencista en nuestro territorio.
— Claudia Sheinbaum Pardo (@Claudiashein) February 2, 2025
Si en algún lugar existe tal alianza es en las armerías de los Estados Unidos…
Китай
Китай заяви, че в отговор на митата ще подаде иск в Световната търговска организация и ще „предприеме необходимите контрамерки“.
„Едностранното повишаване на митата от страна на САЩ сериозно нарушава правилата на СТО, не допринася за решаването на собствените си проблеми и нарушава нормалното икономическо и търговско сътрудничество между Китай и САЩ“, се казва в изявление на китайското министерство на търговията в неделя, цитирано от NBC.
„В отговор на тези неправомерни действия Китай ще подаде иск в СТО и ще предприеме необходимите контрамерки, за да защити твърдо своите права и интереси.“
Китай и преди е подавал жалби до СТО във връзка с митата, особено по отношение на митата на ЕС върху китайските електромобили миналата година.
По-ниските, 10-процентни мита, наложени върху стоки, произведени в Китай, могат да бъдат облекчение предвид многократните заплахи на Тръмп в предизборната му кампания да наложи мита от 60% или повече върху вноса.
В изявлението си Китай отвърна на коментарите на Тръмп за фентанила, като го определи като „вътрешен въпрос“.
„Китай настоятелно призовава САЩ да възприемат обективен и рационален подход към вътрешните си проблеми, включително фентанила, вместо да прибягват до заплахи за мита срещу други държави.“
Синтетичният опиоид фентанил е пристрастяващ наркотик, който причинява хиляди смъртни случаи от свръхдоза всяка година в САЩ. Химикалите, необходими за производството му, се произвеждат предимно в Китай и Мексико. Преди това Вашингтон и Пекин имаха договорка да сътрудничат по този въпрос, допълва CNBC.
Глобална търговска война
Пол Ашуърт, главен икономист на Capital Economics за Северна Америка, заяви, че митата са „само първият удар в това, което може да се превърне в много разрушителна глобална търговска война“.
През април се очакват универсални мита, които Тръмп обяви в предизборната си кампания. Според Ашуърт икономическото въздействие ще бъде значително за всички засегнати държави.
„Тъй като износът за САЩ съставлява около 20% от техния БВП, днешните мита могат да доведат до рецесия както на канадската, така и на мексиканската икономика по-късно тази година. Произтичащият от тези мита и други фючърсни мерки скок на инфлацията в САЩ ще настъпи още по-бързо и ще бъде по-голям, отколкото първоначално очаквахме.“, допълва икономистът.