От магазинче за сладолед в Калифорния, през компания за медицински консумативи в Северна Каролина, до продавач на тениски в Детройт.

Американският бизнес се готви да понесе удар от митата, които президентът Доналд Тръмп наложи върху вноса от Канада, Мексико и Китай - трите най-големи търговски партньори на Америка.

Налозите от 25% върху канадските и мексиканските и 10% върху китайските стоки ще влязат в сила във вторник, 4 февруари. Канадските енергийни продукти, включително петрол, природен газ и електроенергия, ще бъдат облагани с по-ниска ставка от 10%.

Бюджетната лаборатория към Йейлския университет изчислява, че митата ще струват на средното американско домакинство от 1000 до 1200 долара годишна покупателна способност, съобщава Euronews.

Грегъри Дако, главен икономист в данъчната и консултантска компания EY, изчислява, че митата ще увеличат инфлацията, която през декември достигна 2,9% на годишна база, с 0,4 процентни пункта през тази година.

Според него икономиката на САЩ, която нарасна с 2,8% миналата година, ще спадне с 1,5% тази и с 2,1% през 2026 г., „тъй като по-високите разходи за внос намаляват потребителските разходи и бизнес инвестициите.

През последните години сладоледеният салон Penny Ice Creamery в Санта Круз, Калифорния, многократно повишава цените, включително на популярните вкусове „ягода с розов пипер“ и „шоколад с карамел и морска сол“, тъй като инфлационният скок увеличава разходите за доставки.

„Чувствам се зле, че винаги се налага да повишавам цените“, казва съсобственикът Зак Дейвис. „Очаквахме инфлацията да намалее, икономиката да се стабилизира през 2025 г. Сега, след въвеждането на митата, може да се върнем отново към това.“

Според Дейвис тарифите на Тръмп заплашват да повишат цената на предимно произведените в Китай хладилници, фризери и блендери, които ще са му необходими, ако Penny Ice Creamery продължи с плановете да разшири шестте си магазина. Той все още има болезнени спомени за допълнителните разходи за оборудване, които компанията поема, когато Тръмп налага огромни мита на Китай в първия си мандат.

Новите тарифи ще повишат и цената на любимата на клиентите поръска, която Penny Ice Creamery внася от компания в Уитби, Онтарио. Налагането на 25% данък върху вноса дори на нещо толкова дребно може да навреди на малък бизнес като неговия.

„Маржовете са толкова малки. Възможността да предложим тази добавка може да донесе допълнителни 10 цента печалба на лъжичка. Ако тарифата унищожи тази сума, това наистина може да е разликата между да си на печалба или на загуба в края на годината.“

В Ашвил, Северна Каролина, Кейси Хайт, главен изпълнителен директор на Aeroflow Health, очаква да понесе удар, тъй като компанията му получава повече от половината от консумативите си, включително помпи за кърма, от китайски производители, като ги предоставя на американски пациенти чрез застрахователни планове.

Aeroflow Health получава заплащане от застрахователите по предварително договорени цени, въведени преди Тръмп да вземе решение за митата си.

Хайт заяви, че митата върху китайския внос ще засегнат финансите на компанията, принуждавайки я или да купува по-евтини и по-нискокачествени продукти, или да прехвърли по-високите разходи чрез по-високи здравноосигурителни вноски. Това може да отнеме две години и ще засегне бюджетите на потребителите.

„Това ще се отрази на пациентите, които с течение на времето ще плащат повече за продуктите.“, допълва Хайт.

„Ще се отрази ли това на бизнеса? Обзалагам се, че да“, казва Линда Шлезингер, собственик на Skinnytees, компания за дамско облекло в Бирмингам, Мичиган, северно от Детройт, която внася дрехи от Китай. Според нея 10-процентните мита ще увеличат разходите ѝ, но планира да ги поеме, вместо да ги прехвърли на клиенти.

„Мисля, че хората ще бъдат шокирани от цените, които ще видят за автомобилите, дървения материал, дрехите и храната. Това ще бъде истинска бъркотия.“

Уилям Рейнш, бивш търговски служител на САЩ, който понастоящем работи в Центъра за стратегически и международни изследвания, заяви, че много компании са се снабдили с вносни стоки предварително, за да избегнат митата. Те ще могат да се възползват от натрупаните запаси в продължение на седмици или няколко месеца, като забавят болезнения ефект на клиентите си.

Джордж Карильо, главен изпълнителен директор на Испанския строителен съвет, група за защита на интересите на индустрията, заяви, че строителните компании са складирали материали в очакване на действията на Тръмп, но се притеснява от възможността за рязко повишаване на инфлацията след 3-6 месеца.

„Когато запасите започнат да намаляват, ще започнем да усещаме последиците“, заяви Карильо в събота, преди обявяването на решението. „Строителните предприемачи и главните изпълнители трябва да поддържат темпото и ще започнат да купуват повече продукти, които ще бъдат на по-висока цена.“

Според него всичко това ще се влоши от очертаващото се ограничаване на имиграцията, което вече плаши работната ръка в строителния бранш.

„Ако въведете мита и нестабилност на работната сила, това ще доведе до големи забавяния на проектите и повишаване на цените поради липсата на наличности“.

Следват отраслите, които не разполагат с лукса да се запасяват, включително супермаркетите, чиито селскостопански продукти бързо се развалят. Очаква се въздействието на митата се появи на рафтовете за хранителни стоки в рамките на няколко дни.

„Авокадо, банани, цветя, са стоки, които не се складират“, казват търговците.

В центъра за търговия с домати в Ногалес, Аризона, продавачът Род Сбрагия, който е последвал баща си в бизнеса преди почти 40 години, се опасява, че вносните такси ще принудят някои дистрибуторски компании да прекратят дейността си и „ще са в ущърб на американския потребител, на избора, който има в супермаркета“.

Сбрагиа е гласувал за Тръмп на последните три избори и нарича себе си „убеден републиканец“. Според него президентът сигурно не е бил правилно посъветван по въпроса.

„Когато сме загрижени за разходите на потребителите, за инфлационния натиск и цялостното здраве на населението, защо ще затрудняваме достъпа до пресни плодове и зеленчуци?“, пита той.

Американските земеделски производители вероятно също ще попаднат в търговската схватка на Тръмп с Канада, Китай и Мексико.

Поддръжниците на президента в селските райони на САЩ са изкусителна мишена за ответни мита. Именно това се случи в първия мандат на Тръмп, когато други държави, особено Китай, отвърнаха на тарифите със собствени налози върху продукти като соя и свинско месо. В отговор Тръмп похарчи милиарди от парите на данъкоплатците, за да ги компенсира за загубени продажби и по-ниски цени.

Много земеделски стопани сега разчитат президентът да се справи и да ги защити от репресии.

„Администрацията на Тръмп осигури предпазна мрежа“, казва бившият тютюнопроизводител Лий Уикър, заместник-директор на Асоциацията на производителите от Северна Каролина - сбор от 700 ферми, които законно внасят чуждестранни временни работници за работа на полетата чрез федерална визова програма.

Много от фермерите от асоциацията „му вярват, че ще се погрижи за всички, които са пострадали от митата, и това е наистина всичко, което можем да искаме от него“.