Доналд Тръмп обложи Канада, Мексико и Китай с високи мита, с което постави началото на нова ера на търговски войни между САЩ и трима от най-големите им търговски партньори, съобщава Financial Times.

Президентът издаде изпълнителна заповед за налагане на допълнителни мита от 25% върху целия внос от Канада и Мексико, с изключение на канадския петрол и енергийни продукти, които ще бъдат облагани с 10%.

Канада е най-големият чуждестранен доставчик на петрол за САЩ, като осигурява около 60% от вноса на суров петрол.

Вносът от Китай ще бъде обложен с 10-процентна тарифа, която надхвърля съществуващите американски мита.

В собствената си социална платформа Truth Social Тръмп заяви, че е използвал извънредни правомощия, за да издаде заповедта за митата, „поради голямата заплаха от нелегални чужденци и смъртоносни наркотици, които убиват нашите граждани, включително фентанил“.

Новите такси влизат в сила от вторник, съобщиха от Белия дом. Служител на администрацията заяви, че всяка заповед съдържа „клауза за ответни мерки... така че ако някоя държава реши да предприеме ответни мерки по някакъв начин, сигналът ще бъде за предприемане на по-нататъшни действия по отношение на вероятни увеличени мита“.

В отговор министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо обяви 25% мита върху стоки на стойност 155 млрд. канадски долара (107 млрд. щатски долара), включително американски алкохол, дрехи, домакински уреди и дървен материал.

Трюдо заяви, че тарифите ще изложат на риск работните места в САЩ, „потенциално затваряйки американските заводи за автомобили и други производствени мощности. Те ще повишат разходите за вас, включително за храната в магазините и за бензина на бензиностанциите“.

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум заяви, че страната също ще предприеме ответни мита и други мерки. „Проблемите не се решават с налагане на мита, а с разговори и диалог“, написа тя в X.

В Пекин външното министерство заяви, че Китай „категорично осъжда и се противопоставя на този ход“ и ще предприеме „необходимите контрамерки, за да защити своите права и въпроси“.

Според тях, митата са наложени „под претекст за проблема с фентанила“, но Китай е „една от най-строгите държави както по отношение на политиката за борба с наркотиците, така и на нейното прилагане“.

Часове по-късно китайското министерство на търговията съобщи, че ще оспори обявените от САЩ мита пред Световната търговска организация (СТО), съобщи Reuters. "Налагането на митата от страна на САЩ е тежко нарушение на правилата на СТО", подчертат от министерството и призовават администрацията на Тръмп към "откровен диалог и засилване на сътрудничеството".

Главният икономист на Pinpoint Asset Management ЧиУей Джан заяви, че 10-процентната такса не е „голям шок за китайската икономика“ и е „малко вероятно да промени пазарните очаквания за макроперспективите тази година“.

Мерките бяха остро осъдени от индустриални групи и икономисти.

Търговската камара на САЩ предупреди, че те ще „повишат цените за американските семейства и ще нарушат веригите за доставки“.

Най-голямата американска лобистка група за изкопаеми горива, Американският петролен институт, предупреди, че северноамериканските енергийни пазари са „силно интегрирани“ и свободната търговия е „от решаващо значение“.

Тръмп използва Закона за международните извънредни икономически правомощия - правомощие на изпълнителната власт, което му позволява да реагира на извънредни ситуации с икономически средства, за да наложи налозите без одобрението на Конгреса.

Досега законът не е бил използван за въвеждане на мита, въпреки че Тръмп заплаши да го използва срещу Мексико през 2019 г.

Внезапният ход на президента ще попари надеждите на държавите, които очакваха по-бавен и предпазлив подход към търговската политика, след като в деня на встъпването си в длъжност администрацията на Тръмп разпореди множество проверки на търговските отношения в САЩ, допълва Financial Times.

Действията на Тръмп сигнализират и за готовността му да използва тарифите, за да оказва натиск върху съюзниците си по различни въпроси - от имиграцията до трафика на наркотици. Той обоснова причините за митата, като разкритикува сигурността по границите с Мексико и Канада и заяви, че и двете страни, заедно с Китай, не са успели да направят достатъчно, за да спрат притока на смъртоносни опиоиди в САЩ.

В събота служител на Белия дом заяви, че митата ще бъдат отменени веднага щом „американците престанат да умират от фентанил, произведен в Китай и разпространяван от Мексико и Канада“.

Служителят добави: „Не става въпрос само за фентанил... това наистина е въпрос на гранична сигурност.“

Тръмп посочи и търговския дефицит на Америка с Канада, Мексико и Китай като оправдание. В петък той призна, че те могат да предизвикат известни „смущения“, но добави: „Митата ще ни направят много богати и много силни“.

В петък президентът заяви, че планира да наложи мита и върху вноса от ЕС, но в съобщението от събота не бяха включени никакви мерки, свързани с Блока.

Тръмп се въздържа от налагането на 60% мито върху китайския внос, с което заплашваше по време на президентската кампания.

Таксата от 10% има за цел да накаже Пекин заради потока от съставки за производство на фентанил - смъртоносен опиат, който през последните 3 години е водеща причина за смъртта на американци между 18 и 45 години.

Преди няколко години Пекин се справи с износа на фентанил, но групи в Китай преминаха към износ на химикали прекурсори за картели в Мексико, които произвеждат крайния продукт, допълва Financial Times.

Димитрий Анастакис, професор по бизнес в Университета в Торонто, заяви, че американските мита могат да бъдат толкова болезнен шок за системата, колкото и пандемията.

„Това е ненужно и доста глупаво. Това е удар с чук по несъществуващ проблем в северноамериканската икономика, която работеше доста добре.“, коментира той и допълни, че ще има незабавни трудности в търговията с автомобили, загуба на работни места и вероятна рецесия в Канада.