Глобалните пазари очакват новият финансов министър на САЩ да обуздае Тръмп
Републиканецът обяви по-ниски от очакваните допълнителни мита - 10% за Китай и 20% за Канда и Мексико
Финансовите пазари приветстваха избора на новоизбрания президент Доналд Тръмп за министър на финансите на САЩ. Валутите по целия свят поскъпнаха с надеждата, че мениджърът на хедж фонд Скот Бесент може да неутрализира някои от по-крайните икономически възгледи на републиканеца.
Индексът на щатския долар, който измерва зелените пари спрямо шест основни валути, се понижи с 0,8% до 106,69 в понеделник, намалявайки част от последните си печалби след забележителното рали от края на септември.
Еврото се представи най-добре, като нарасна с около 1% и се търгуваше за 1,0517 долара. Йената, британският паунд и валутите на Австралия и Нова Зеландия също се търгуваха с повишение спрямо долара.
Движенията идват, след като световните инвеститори реагираха на новината от петък, че Тръмп е сигнализирал, че смята да номинира Бесент за една от най-влиятелните длъжности в правителството на САЩ. Министерството на финансите има широк надзор върху данъчната политика, държавния дълг и международните финанси.
Стратезите смятат Бесент, основател на базираната в Кънектикът инвестиционна компания Key Square Group, за „сигурен партньор“, добре познат участник на пазара и по-умерен избор в сравнение с някои от съперниците му. Очаква се 62-годишният финансист да настоява Тръмп да обмисли по-мек подход към митата, да намали регулациите, за да стимулира растежа, и да се стреми към ограничаване на дефицита.
„Изборът на Тръмп за министър на финансите допълнително повиши настроенията на инвеститорите, а акциите на Уолстрийт изглежда ще се радват на нови печалби“, коментира за CNBC Сюзана Стритър, ръководител на отдел „Пари и пазари“ в Hargreaves Lansdown. „Дългогодишната кариера на мениджъра на хедж фондове Скот Бесент, който се ориентира в обратите на пазарите, засили доверието в предстоящите про-бизнес политики и увеличи надеждите, че евентуалните тарифи ще бъдат силно целенасочени и потенциално по-малко инфлационни по своя характер“.
„Многопластов“ подход към тарифите
Историческата изборна победа на Тръмп по-рано този месец засили опасенията за скок на цените, като накара стратезите да преосмислят перспективите за доходността на глобалните облигации и валути. Широко разпространено е мнението, че обещанието на Тръмп за въвеждане на данъчни облекчения и строги мита може да стимулира икономическия растеж на САЩ - но да увеличи бюджетния дефицит и да подхрани инфлацията.
В стремежа си да повиши приходите Тръмп се закани да наложи общо 20% мито върху всички стоки, внасяни в САЩ, до 60% за китайските продукти и до 2000% за автомобилите, произведени в Мексико.
Макар че много икономисти са скептично настроени относно ефективността на митата, Бесент ги защитава като „полезен инструмент за постигане на външнополитическите цели на президента“. Той обаче смята, че те трябва да бъдат въведени постепенно.
„Новината, че Скот Бесент е най-вероятният избор за бъдещ министър на финансите на САЩ, повиши вероятността някои обещания на Тръмп да бъдат смекчени“, посочват анализаторите на Rabobank. „Бесент, успешен мениджър на макрохедж фонд, се свързва с предпочитание за намаляване на бюджетния дефицит на САЩ до 3% от БВП, което ясно подсказва за по-малък апетит към дефицитното харчене“.
Бесент, който някога е работил за милиардера филантроп и инвеститор Джордж Сорос, се застъпва за т.нар. цел 3-3-3 - намаляване на дефицита до 3% до 2028 г., постигане на 3% икономически растеж и добавяне на 3 млн. нови барела петрол на ден.
Кандидат на обичайния бизнес?
Някои стратези очакват изборът на Тръмп за ръководител на Министерството на финансите да бъде посрещнат като добра новина за азиатските валути през следващите месеци.
„Пазарното мнение, че Бесент е кандидат на сигурността, може да доведе до известно облекчително рали на държавните ценни книжа, тъй като рискът от по-нестандартен кандидат намалява“, казва Скот Спрат, стратег в Societe Generale Corporate and Investment Banking. „Подозираме, че мнението му, че тарифите трябва да бъдат многопластови също би трябвало да даде начален тласък на азиатските валути и китайския юан“.
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск обаче е против номинирането на Бесент. По думите му то би било разочарование. В публикация в X на 16 ноември той го описва като „избор за обичайния бизнес“, добавяйки, че „обичайният бизнес кара Америка да фалира“.
Бесент е защитник на криптоиндустрията, което означава, че той скоро може да стане първият финансов министър, който открито подкрепя този род активи. Преди това Тръмп обеща да превърне Америка в „крипто столицата на планетата“.
Допълнителни 10% мита за Китай, 25% - за Канада и Мексико
Последните знаци от новоизбрания президент Доналд Тръмп сякаш потвърждават надеждите на пазарите, че Бесент ще може да обуздае икономическите планове на републиканеца. В публикация в Truth Social той обяви, че планира да повиши митата с допълнителни 10% върху всички китайски стоки, влизащи в САЩ. Тази публикация последва друга, в която Тръмп се зарече първата му от „много“ изпълнителни заповеди на 20 януари да бъде налагане на мита от 25% върху всички продукти от Мексико и Канада. Подобен ход би сложил край на регионалното споразумение за свободна търговия.
„Проведох много разговори с Китай относно огромните количества лекарства, по-специално фентанил, които се изпращат в Съединените щати – но без резултат“, написа републиканецът, акцентирайки, че противно на обещанията Пекин не е наложил смъртно наказание на такива наркодилъри.
Фентанила, синтетичен опиоид, е пристрастяващо лекарство, което води до десетки хиляди смъртни случаи от свръхдоза всяка година в САЩ. Намаляването на незаконните доставки на наркотика, чиито прекурсори се произвеждат предимно в Китай и Мексико, е област, в която Вашингтон и Пекин постигнаха съгласие да си сътрудничат.
„Никой няма да спечели търговска или тарифна война“, предупреждава на свой ред Лиу Пенгу, говорител на китайското посолство в САЩ, в X.
По думите му двустранното икономическо и търговско сътрудничество е „взаимноизгодно по природа“. Той отхвърли твърдението на Тръмп, че Китай не е направил нищо, за да спре потока на фентанил към САЩ, добавяйки, че екипите за борба с наркотиците на двете страни редовно са комуникирали, откакто китайският президент Си Дзинпин се срещна с президента на САЩ Джо Байдън през ноември 2023 г.
„Наркотиците се изливат в страната ни, най-вече през Мексико, на нива, невиждани досега“, контрира в своята публикация Тръмп. „Докато не спрат, ние ще таксуваме Китай с допълнителна тарифа от 10% за всички техни продукти, идващи в Съединените американски щати.“
„10% допълнително мито за Китай е по-ниско от 20% до 30%, които пазарите очакваха“ посочва Кингър Лау, главен капиталов стратег за Китай в Goldman Sachs, пред CNBC.
Той очаква Пекин да намали лихвите, да увеличи фискалните стимули и умерено да обезцени своята валута, за да противодейства на икономическото въздействие на увеличените мита.
Мексико е най-големият търговски партньор на САЩ, следван от Канада и Китай, според данни от септември. САЩ пък са най-големият търговски партньор на Китай на база една държава, според данните на китайските митници. Най-големите регионални търговски партньори на азиатската държава са Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия и Европейският съюз.