Пазар на вътрешни продажби: Кои са скритите печеливши от фондовото рали след изборите
Този тип търговия достига исторически връх след победата на Тръмп, а ръководители на компании от Goldman Sachs до Tesla се възползват от поскъпването на акциите
Рекорден брой корпоративни лидери продават акции на своите компании, след като вътрешни лица от Goldman Sachs до Tesla и дори медийната група на Доналд Тръмп печелят от ръста на фондовия пазар, последвал изборната му победа.
Според VerityData процентът на т.нар. продажби на вътрешна информация е достигнал рекордно високо ниво за всяко тримесечие от две десетилетия насам, съобщава Financial Times.
Продажбите, извършени от ръководители на компании от индекса Wilshire 5000, включват еднократни сделки с цел реализиране на печалба, както и редовни продажби, задействани от автоматичните планове за търговия на ръководителите. Wilshire 5000 е един от най-широките индекси на американските компании.
Макар че продажбите с вътрешна информация са нещо обичайно - особено като се има предвид, че фондовият пазар чупеше рекорди още преди победата на Тръмп - скокът след 5 ноември подчертава как американските лидери вече извличат лична полза от неговото завръщане, преди той официално да е влязъл в Белия дом.
В деня след изборите индексът S&P 500 скочи с 2,5%, което е най-добрият му ден от две години. Тази година S&P 500 се е повишил с повече от 24%.
Продажбите на вътрешна информация спрямо покупките във финансовите институции за последен път са били толкова високи през ноември 2016 г., когато Тръмп беше избран за президент. Продажбите сред служителите в компаниите за промишлени стоки достигат най-високото си ниво от 2017 г.
„Със затварянето на годината и резултатите от изборите се получава този гигантски взрив от продажби“, коментира Бен Силвърман, вицепрезидент на отдела за проучвания във VerityData. По думите му, обемът на вътрешните продажби е бил под средния за първите три тримесечия на годината.
Този тип продажби често са барометър за представянето на компаниите, а инвеститорите и анализаторите ги проучват внимателно, за да намерят улики за бъдещите резултати. Но в условията на нарастващ пазар, когато те стават повсеместни, тенденциите са по-малко показателни за предстоящите движения на фондовия пазар, допълва Силвърман.
В Goldman Sachs четирима представители на вътрешните лица - включително изпълнителният вицепрезидент Джон Роджърс, главният финансов директор Денис Коулман и Том Монтаг, член на борда, са продали над 28 млн. долара от 6 ноември насам. Акциите се изстреляха с 12% нагоре от деня на изборите, възползвайки се от оптимизма за повече сливания и по-малко финансови регулации при втора администрация на Тръмп.
„Доволни сме от представянето на нашите акции“, се казва в изявление на Goldman Sachs. „Нашите висши ръководители продължават да имат значителни инвестиции в Goldman Sachs и нейното бъдеще. Продажбите са малка част от общата им собственост“.
Заместник-председателят на Evercore Ед Хаймън направи първите си продажби на акции в дните след изборите, като спечели над 40 млн. долара. Говорител на Evercore заяви, че продажбата е била единствено с цел планиране на имуществото.
Говорителите на Tesla и Palantir не отговориха на запитванията за коментар от Financial Times.
Главният финансов директор на Tesla Вайбхав Танеджа е продал 2 млн. долара, а директорът на борда Катлийн Уилсън-Томпсън - 34,6 млн. долара след изборите.
Акциите на автомобилния гигант поскъпнаха с 35% от изборите насам, като основателят Илон Мъск играе водеща роля при формирането на назначенията в кабинета за втория мандат на Тръмп.
В понеделник акциите на Tesla поскъпнаха с още 5,6%, като затвориха на 338,74 долара, след като Bloomberg съобщи, че бъдещата администрация на Тръмп може да облекчи регулациите за атономните автомобили.
Някои привърженици на Тръмп се възползваха от пазарния подем след изборите, за да осребрят акциите си.
Трима ръководители на Trump Media & Technology Group, компанията, която стои зад социалната медия на новоизбрания президент Truth Social, са продали 16,2 млн. долара от 8 ноември насам.
В деня след изборите главният изпълнителен директор на Axos Financial, средно голяма американска банка, която причислява Тръмп към основните си кредитополучатели, продаде около 10,7 млн. долара от акциите на компанията.
Един от най-големите печеливши от пазарния скок на Тръмп е дарител на неговата съперничка от Демократическата партия Камала Харис.
Съоснователят на Palantir Technologies Алекс Карп е продал акции за около 900 млн. долара след изборите. Акциите на компанията скочиха с 48% от деня преди изборите, когато тя отчете рекордни приходи за тримесечието и повиши прогнозите за приходите, тъй като търсенето на софтуер за изкуствен интелект се увеличи.
Очертаващата се несигурност относно икономическата политика на новия президент може да подтикне вътрешни лица да продават сега, коментира проф. Свами Калпати, от Тексаския университет.
„При въвеждане на повече мита ще има губещи и някои индустрии може да пострадат сериозно. Имахме добро покачване. Но другият сценарий е, че мениджърите очакват преразглеждане на цените на акциите“, допълва той.