Уолстрийт приветства края на изборната несигурност. Политическата мъгла обаче остава
Фондовите пазари се повишиха, когато Тръмп беше обявен за победител на президентските избори. Сега инвеститорите се питат какво ще се случи след това
Фондовите пазари въздъхнаха с облекчение, когато Тръмп беше обявен за победител на президентските избори, като и трите основни индекса затвориха на рекордно високи нива в деня след вота.
Пазарите не обичат несигурността, така че не е необичайно да се възстановят, когато тази несигурност изчезне. Ралито след изборите обаче надхвърли това очакване, особено при определени активи и сектори.
Криптовалутите например скочиха до небето, като биткойн достигна рекордни върхове над $90 000. Dogecoin също напредна стремително на фона на позиционирането на Тръмп като приятелки настроен към крипто кандидат.
Доларът също се повиши, достигайки върхове, невиждани от повече от година. Инвеститорите залагаха, че президентството на Тръмп може да тласне долара нагоре благодарение на политики като покачване на вносните мита и концепции като „Америка на първо място“.
Сектори като финанси и информационни технологии също се радваха на печалби заради надеждата, че президентството на Тръмп ще доведе до дерегулации.
На всичкото отгоре републиканската доминация в изпълнителната и законодателната власт изглежда сочи към удължаване на данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г. По-ниските ставки на корпоративния данък биха могли да помогнат за увеличаване на печалбите на компаниите, което анализаторите смятат за възходящо за фондовия пазар.
Инвеститорите на дребно също бяха оптимистично настроени към президентството на Тръмп. В проучване на Finimize 72,2% от тях казват, че вярват, че победата на Тръмп е добра за фондовия пазар, като 42,1% вярват, че тя „ще повиши доверието на инвеститорите“.
Всички тези фактори допринесоха за следизборното рали, но миналата седмица печалбите се отдръпнаха, тъй като инвеститорите се запитаха дали то може да продължи и дали новоизбраният президент Доналд Тръмп наистина е толкова добър за пазара, колкото изглежда.
Dow Jones Industrial Average приключи седмицата с 1,2% надолу, S&P 500 падна с 2%, а Nasdaq Composite изтри 3,2%.
Остават висящи въпроси, свързани с политиките на бъдещата администрация по отношение на имиграцията и митата. Тези две направления могат да повлияят както на пазарите, така и на инфлацията, казва пред MarketWatch Стивън Уитинг, главен икономист и главен инвестиционен стратег на Citi Wealth. По думите му по-ясна представа какви точно ще бъдат тези политики можем да получим в зависимост от това кого Тръмп назначава през следващите седмици.
Фокусът върху тарифите ще доведе до известна нестабилност, но пазарите са си научили домашното и „инвеститорите знаят, че те се използват като тактика за преговори“, отбелязва пред MarketWatch Марко Пирондини, главен инвестиционен директор в Amundi.
Той добавя, че имиграционната политика може да има минимални до забележими въздействия върху икономиката в зависимост от нейния обхват, но така или иначе тя оставя чувството за несигурност.
Към това може да добавим и геополитическото напрежение. Когато Тръмп влезе в длъжност, той ще бъде изправен пред войната между Украйна и Русия и тази на Израел с неговите съседи. Освен това Тръмп е известен критик на НАТО, така че ще бъде внимателно следен как се ориентира в отношенията със съюзниците на САЩ.
Това, което държи много играчи на Уолстрийт будни през нощта, са дългът и бюджетният дефицит на САЩ.
Предложеното от Тръмп решение за дефицитните разходи е създаването на „Департамент за правителствена ефективност“, който ще бъде управляван от Илон Мъск и Вивек Рамасвами. Как ще работи този нов субект, тепърва предстои да се види, което повдига допълнителни въпроси какво всъщност означава победата на Тръмп за пазарите.
Тази седмица инвеститорите ще следят за повече информация относно инфлацията в САЩ и намаляването на лихвените проценти, тъй като няколко управители на Федералния резерв ще говорят публично.
Те ще обърнат внимание и на тримесечните печалби на няколко високопоставени компании, сред които Nvidia, Walmart и Target.