Икономиката на Европа е в застой, а заплахата на американския президент Донлад Тръмп зависимият от търговията със САЩ регион да бъде следващият, ударен с мита, може още повече да влоши нещата.

На този фон обаче европейските пазари на акции са в добра позиция, пише The Wall Street Journal.

В петък индексите на европейските борси закриха със спад на фона на опасенията около търговските отношения между САЩ и Китай, но от началото на 2025 г. германският индекс DAX се e покачил с около 9% в доларово изражение, а френският CAC 40 е нагоре с около 8%. Това е доста над ръста от 2,45% на S&P 500. Европейските индекси не са изпреварвали американските с толкова високо ниво в началото на годината от 2015 г. насам, според пазарните данни на Dow Jones.

Някои от най-добре представящите се компании в света тази година включват европейски банки като Société Générale и Banco Santander, както и луксозните къщи Burberry и Richemont.

Ентусиазмът идва в невероятен момент. Еврозоната завърши 2024 г. с нулев икономически растеж, а Тръмп каза тази седмица, че ще удари Европейския съюз „много скоро“ с мита, след като първоначално се съсредоточи върху Канада, Мексико и Китай.

Инвеститорите очакваха завръщането на Тръмп в Белия дом да циментира превъзходството на американския пазар на акции. Но това убеждение е разклатено след възхода на китайския стартъп в областта на изкуствения интелект DeepSeek и слабите печалби от гиганти като Alphabet и Microsoft. На свой ред това накара инвеститорите да преразгледат недолюбваните пазари като тези в Европа и Азия.

Междувременно политическите и икономическите перспективи за Европа се подобряват, докато надеждите, че Тръмп ще договори прекратяване на огъня между Украйна и Русия, също повишава акциите, особено в Източна Европа, посочва WSJ.

„Европа беше третирана така, сякаш там беше почти невъзможно да се инвестира“, казва пред медията Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management. „Настроенията за европейските акции бяха толкова лоши, че всяко едно положително нещо би имало значително въздействие“, добавя той.

Една основна характеристика на европейските индекси е, че те изглеждат евтини в сравнение с тези в САЩ. S&P 500 се търгува при 22 пъти над прогнозираните си печалби за следващите 12 месеца, според LSEG, в сравнение с около 14 за панконтиненталния Stoxx Europe 600 и 12 за акциите в Обединеното кралство.

Въпреки че това отчасти отразява различното разделение на компаниите и профилите на растеж, относителната завишена оценка на американските акции затруднява продължителността на ръста им, казват някои инвеститори. Обратно, за по-евтините европейски акции се смята, че е по-лесно да се покачват, когато настроенията за региона се подобрят.

Някои индекси са включени в борсово търгувани фондове в САЩ, като iShares MSCI Eurozone ETF и Vanguard FTSE Europe ETF.

Това помага за увеличаването на ръста на печалбата.

Очаква се печалбите на компании от Stoxx Europe 600 на акция да нараснат със 7,7% тази година, според FactSet, в сравнение с увеличение от само 2,6% през 2024 г.

„Има перспективи за печалби извън технологичния сектор на САЩ“, казва Флориан Йелпо, ръководител на макросекторите в Lombard Odier Investment Managers в Женева. „Това не означава, че акциите на САЩ вероятно ще се представят зле, а и че други акции може да отчетат привлекателна възвръщаемост.“

Силата на американската икономика - и на долара - е добра новина за много големи европейски компании, много от които получават повече приходи от САЩ, отколкото на вътрешния си пазар. Това означава, че те са изложени на по-бърз американски растеж, докато растящият долар прави тези продажби по-стойностни, когато се превърнат обратно в евро или лири.

Друг двигател са очакванията, че централните банки в Европа ще намалят лихвите по-агресивно от Федералния резерв. Банката на Англия и ЕЦБ намалиха лихвените проценти през последните седмици, докато Фед задържа лихвите стабилни. По-ниските разходи за заеми обикновено служат за укрепване на растежа и могат да привлекат повече инвеститори на фондовия пазар.

Друг голям буреносен облак - политическата несигурност - също може да се разсее. Тази седмица правителството на Франция оцеля след вот на недоверие, разчиствайки пътя за прекратяване на бюджетната криза, посочват анализаторите на WSJ.

Междувременно Германия, чието правителство се срина през ноември, ще проведе избори по-късно този месец. Инвеститорите се надяват Берлин най-накрая да разхлаби консервативните бюджетни правила, отприщвайки нови инвестиции, за да съживи закъсалата си икономика.

Въпреки това тарифните заплахи на Тръмп остават основен риск за европейското рали, казва Алтаф Касам, европейски ръководител на инвестиционната стратегия и изследвания в State Street Global Advisors. Той обяснява: „Пазарът изглежда ценообразува при сценарий, предполагащ преговори относно митата, докато има всички шансове Тръмп да насочи тарифните си планове към Европа, което определено ще върне ралито назад.“