„Измерителят на страха“ на Уолстрийт остава по-висок от средното ниво, но е далеч от територията на паника
Индексът на волатилността на Cboe, или VIX, спада до около 18 пункта, след скок в понеделник
Американският пазар на акции се насочва към трета колеблива сесия, след като Китай отвърна на митата на САЩ със собствени налози, разпалвайки притесненията от по-широка търговска война.
Движенията във фючърсите на основните индекси са по-меки от тези в понеделник, но все пак признаците на безпокойство на инвеститорите остават.
Индексът на волатилността на Cboe, или VIX, спада до около 18 пункта, след скок в понеделник. Т. нар. „измерител на страха“ на Уолстрийт е по-висок от средното ниво от около 16 през последната година, но далеч от територията на паника.
Индексът WSJ Dollar се повиши. Мексиканското песо, еврото и британският паунд се понижиха спрямо долара, докато китайският юан напредна.
Цените на петрола паднаха. Суровият петрол Brent, международният еталон, загуби повече от 1%, търгувайки се близо до 75 долара за барел.
Европейските пазари също бяха предимно надолу рано във вторник, докато инвеститорите продължиха да следят развитието на търговската политика на САЩ. Паневропейският Stoxx 600 обаче започна да преодолява сутрешния спад от 0,12% и в към 15:00 ч. българско време премина на зелена територия.
Акциите на компании от европейската индустрия за алкохолни напитки паднаха сутринта, след като производителят на спиртни напитки Diageo промени своите средносрочни перспективи и предупреди, че тарифната политика на Тръмп може да попречи на възстановяването на продажбите на компанията.
Акциите на Diageo бяха с 3,7% по-ниски в 9:29 сутринта лондонско време. Акциите на Davide Campari, Pernod Ricard и Fevertree загубиха по над 2%.
Акциите на UBS падат с над 6%, след като резултатите на кредитора за четвъртото тримесечие и плановете за обратно изкупуване на акции на стойност до 3 милиарда долара не успяха да впечатлят инвеститорите.
Пазарните нагласи се повишиха през нощта, след като Тръмп обяви 30-дневна пауза върху митата за Мексико, а след това за Канада, след като двете страни се съгласиха да предприемат стъпки за предотвратяване на трафика на фентанил в САЩ.
Китай обаче обяви рано сутринта във вторник, че ще наложи мита до 15% върху избран внос от САЩ, включително върху суров петрол, някои превозни средства и селскостопанско оборудване, считано от 10 февруари. Този ход е отговор на решението на Тръмп да наложи мита от 10% за китайски внос, считано от вторник.
Китай съобщи също така, че ще затегне контрола върху износа на пет ключови минерала, но това няма да има значителни последици за бизнеса в САЩ, казват наблюдатели от индустрията, цитирани от The Wall Street Journal.
Контролът обхваща продуктите волфрам, телур, бисмут, молибден и индий, като в съобщението не се посочва износа за никоя конкретна държава.
Продължавайки да разрешава износа, този нов контрол не стига толкова далеч, колкото суровите забрани за износ на минерали, които Китай използва срещу САЩ през декември.
САЩ са основен производител на молибден, който се използва, за да направи стоманата по-здрава и по-малко вероятно да ръждясва, и внасят незначителни количества от Китай, според най-новите данни от Геоложката служба на Съединените щати (USGS).
В някои отношения индустрията на САЩ е добре подготвена. През 2024 г. САЩ наложиха 25% мита върху индия и волфрама, което насърчи американските вносители да намерят алтернативни доставчици. През последните четири години САЩ са внесли по-малко от 10% от своя индий от Китай, според USGS, зареждайки се от Южна Корея, Япония и Канада.
Волфрамът, минерал, използван в сплави и специални стомани, е частично изключение. Делът на вноса на волфрам от Китай също намалява, но все пак азиатската страна остава основният износител на минерала за САЩ, така че внезапно прекъсване на доставките може да има икономическо въздействие.