Софтуерният бизнес, превърнал се в колекционер на биткойни, MicroStrategy вдъхновява множество компании да купуват криптовалутата и да я държат в корпоративните си трезори в маневра, целяща да повиши спадащите цени на акциите им.

Фармацевтичните компании и рекламодателите са сред 78-те регистрирани на борсата компании по света, които следват примера на американската група и купуват цифровия актив, за да го държат вместо кеш, според данни на компанията за криптосигурност Coinkite.

Основателят на MicroStrategy Майкъл Сейлър превърна биткойна в основен касов резерв на компанията си с агресивно купуване от 2020 г. насам. Сайлър вярва, че стойността на биткойна ще продължи да се покачва, казвайки: „В момента биткойнът е в процес на поскъпване: „Излитаме до Марс“.

След като обвърза цената на акциите си със съдбата на биткойн, MicroStrategy вече е най-големият корпоративен притежател в света. През последните шест месеца ръстът на акциите ѝ дори изпреварва този на самата криптовалута, а пазарната ѝ капитализация от 87 млрд. долара е почти два пъти по-голяма от стойността на притежаваните от нея биткойни. В края на септември тя разполага и с 46 млн. долара в парични еквиваленти.

„Успехът ражда имитатори“, казва пред FT Марк Палмър, старши анализатор на капиталови проучвания в The Benchmark Company.

„Компаниите, които са видели, че акциите им се борят... често поради това, че бизнес моделите им не са особено убедителни в очите на много инвеститори, са решили да последват примера на MicroStrategy“, посочва той.

Тази година биткойнът достигна рекорден връх над $109 000, тъй като търговците отпразнуваха обещанието на американския президент Доналд Тръмп да превърне САЩ в световната крипто суперсила.

С изпълнителна заповед от януари той създаде работна група, която да оцени създаването на национален запас от цифрови активи, а американският регулатор на ценни книжа улесни финансовите институции да съхраняват токени.

Сейлър също ускори инвестициите в биткойни от своята компания и през ноември изложи амбициозна тригодишна цел за набиране на 42 млрд. долара под формата на дълг и собствен капитал, за да финансира повече покупки.

KULR Technology, американска компания с малка капитализация, чиито продукти за управление на топлинната енергия се използват от НАСА и американския флот, заяви през декември, че ще последва модела на MicroStrategy.

„Това определено е вдъхновение от Майкъл Сейлър“, коментира Майкъл Мо, главен изпълнителен директор на KULR.

„Проведох разговор с моя борд и се впуснахме в стратегията за биткойн резерви паралелно с нашия оперативен бизнес.“

Мо, който планира да похарчи до 90% от излишните средства на компанията за купуване на крипто, заяви, че вярва във „философията на биткойн“.

Макар че някои акционери се питат дали новата политика няма да отклони вниманието от основния бизнес на компанията, тя също така помага за привличането на нов набор от инвеститори, които са приятелски настроени към криптовалутите.

Оттогава KULR е купила 510 биткойна, равняващи се на около 51 млн. долара. Акциите ѝ, които през последната около година се задъхваха, се увеличиха почти четирикратно до края на декември и все още са нагоре с около 50%, откакто тя обяви новата стратегия.

Някои компании, като основоположника MicroStrategy, набират средства от инвеститорите с намерението да купуват биткойни. Тази седмица компанията за откриване на хронични заболявания Semler Scientific заяви, че е купила 871 биткойна за 88,5 млн. долара, като е използвала конвертируема облигация, емитирана през януари. Акциите на компанията са скочили с около 120%, откакто прие криптовалутата като свой „основен касов актив“.

Миналата година японската компания Metaplanet - наричана „азиатската MicroStrategy“ - премина от разработване на хотели към гореспоменатия модел, в резултат на което е възнаградена с над 2000% ръст на цената на акциите. Миналия месец тя обяви плановете си да набере 116 млрд. йени (750 млн. долара) в нови акции, за да добави към 1762-те биткойна, които притежава.

Други виждат в купуването на биткойни възможност да се ориентират в по-належащи проблеми. OneMedNet, американска компания за данни в областта на здравеопазването започна да купува биткойни през юли миналата година, за да се противопостави на трейдърите на къси позиции, които потискат акциите ѝ.

„Обикновено начинът за защита срещу това е увеличаване на приходите, което ние правим много активно“, казва пред FT Джефри Ю, основател на OneMedNet. Въпреки това биткойнът „има потенциално неограничен ръст и е друг инструмент за увеличаване на приходите“, добавя той.

Цената на акциите на компанията се е повишила с около 20%, откакто тя започна покупките си миналото лято.

„Биткойнът е като криптонит за продавачите на къси позиции“, казва Брайън Естес, главен инвестиционен директор в Off The Chain Capital.

Сейлър е виден двигател в насърчаването на други компании да последват примера му, дори организира конференция „Биткойн за корпорации“ - и покани Мо на новогодишното си парти в Маями.

Няколко мениджъри на активи, включително Bitwise, са подали заявления до американските регулаторни органи за разрешение да стартират фондове, които проследяват компании с големи наличности на биткойн трезори.

Производителят на автомобили Tesla, дългогодишен притежател на биткойни, отчете миналия месец увеличение на приходите от пазарната оценка на токена с 600 млн. долара съгласно новите стандарти.

„Тази надценка преминава през отчета за приходите и разходите и може да увеличи печалбата на акция, ако тя се повиши“, казва Естес, който „активно чука по вратите“, за да намери други компании, готови да приемат инвестиции, за купуване на биткойн.

Но превръщането на водещата криптовалута в основен финансов актив променя естеството на компанията, казва Палмър от The Benchmark Company. .“

Стратегията също така разчита на това, че биткойнът ще запази стойността си. Ако се срине, ръководителите признават, че последиците могат да бъдат дестабилизиращи.

„Това определено е нестабилен актив“, признава Мо. Той добавя, че притежаването на американски държавни ценни книжа е „определено по-безопасно“, но предвид факта, че компанията му не използва дълг за купуване на биткойн, „мисля, че структурираме стратегията си така, че да можем да издържим на този вид волатилност“.