Президентът на САЩ Доналд Тръмп предположи, че Украйна може да загуби суверенитета си в полза на Русия и каза, че иска компенсация за помощта, която Вашингтон е предоставил на Украйна.

″[Украйна] може да сключи сделка. Може и да не сключи сделка. Може някой ден да са руснаци, а може и да не са руснаци. Но ние влагаме толкова много пари там и аз казвам, че ги искам обратно“, казва Тръмп в интервю за Fox News, излъчено в понеделник.

Той казва още, че САЩ „по същество са се съгласили“ на сделка с Украйна, според която Вашингтон ще получи редкоземни и минерални ресурси – които се използват предимно в електрониката – в замяна на продължаваща подкрепа.

„Казах им, че искам еквивалент на около 500 милиарда долара редкоземни минерали и те по същество се съгласиха да направят това“, казва Тръмп пред телевизията.

Досега Украйна не беше коментирала публично стойността на потенциална сделка за редкоземни минерали със САЩ, въпреки че президентът Володимир Зеленски заяви миналата седмица, че е готов да „сключи сделка“ със САЩ за минерали в замяна на помощ.

Междувременно публикация на Associated Press отново показва, че Украйна е готова да сключи сделка с президента на САЩ за продължаване на американската военна помощ в замяна на развитие на минералната индустрия на Украйна, която може да осигури ценен източник на редкоземни елементи.

"Ние наистина имаме този голям потенциал на територията, която контролираме", казва Андрий Ермак, началник на кабинета на украинския президент, в интервю за AP. "Имаме интерес да работим, да се развиваме с нашите партньори, на първо място със Съединените щати". Не е ясно дали Тръмп търси конкретни елементи в Украйна, която може да предложи и други минерали, отбелязва AP. "Това може да е литий. Може да бъде титан, уран, много други", казва Ермак. "Имаме много."

Идеята за сделката с редкоземни ресурси идва и в момент, в който надеждният и непрекъснат достъп до критични минерали става все по-труден в световен мащаб.

Китай, главният геополитически противник на Тръмп, е най-големият производител на редкоземни елементи в света.

И САЩ, и Европа се стремят да намалят зависимостта си от Пекин.

За Украйна подобна сделка би гарантирала, че нейният най-голям и най-значим съюзник няма да замрази военната си подкрепа.

Запасите от редкоземните елементи на Украйна са до голяма степен неизползвани заради войната и заради държавната политика, регулираща добивната промишленост. Наред с това Киев не разполага с добра информация, която да направлява развитието на добива на редкоземни елементи.

Украинският лидер е наясно, че Тръмп и високопоставени външни и отбранителни служители на САЩ искат да доведат войната до нейния край и че се стремят да сключат сделка с Москва, за да се случи това. Тази позиция изнервя Украйна, придавайки усещане за спешност на нуждата на Киев да изглежда готов да преговаря и да бъде податлив на предложенията на Вашингтон за мирно споразумение, коментира CNBC.

На фона на усещането за умора на своя ключов съюзник и с наближаването на третата годишнина от инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари, ръководството на Киев заяви, че е готово да започне мирни преговори, но поиска гаранции за сигурност като част от всяко мирно споразумение.

Европа трябва да „отговаря“ за конфликта

Коментарите на Тръмп идват, докато европейските съюзници на Украйна вероятно ще бъдат подложени на натиск тази седмица да поемат по-голяма тежест за подкрепата на Киев занапред.

Държавният департамент на САЩ казва, че Америка досега е предоставила на Украйна 65,9 милиарда долара военна помощ и още милиарди финансова и хуманитарна помощ, откакто Русия започна своята инвазия през 2022 г. ЕС казва, че общата му военна подкрепа за Украйна от началото на войната възлиза на 48,3 милиарда евро (49,8 милиарда долара).

Все по-напрегнатият въпрос за продължаващата подкрепа за Украйна заема централно място тази седмица, като висши служители на САЩ - включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс, държавният секретар Марко Рубио и Кийт Келог, специалният пратеник на Тръмп за Украйна и Русия - пътуват до Европа за вълна от високопоставени срещи.

Първата от тези срещи ще бъде „Контактната група за отбраната на Украйна“ (UDCG) в Брюксел в сряда, по време на която се очаква делегацията на САЩ да призове европейските съюзници да поемат повече от финансовата отговорност за подкрепа на Украйна.

Съветникът по националната сигурност Майк Уолц каза пред NBC News в неделя, че американски служители ще използват срещата UDCG, за да постигнат сделка с Киев относно помощта и да накарат европейските партньори да поемат повече отговорност за бъдещето на Украйна.

„Трябва да възстановим тези разходи и това ще бъде партньорство с украинците по отношение на техните природни ресурси и петрол и газ, както и купуването на нашите“, каза Валц в неделя.

„Тези разговори ще се проведат тази седмица. И мисля, че основен принцип тук е, че европейците трябва да овладеят този конфликт занапред. Президентът Тръмп ще сложи край. И след това, по отношение на гаранциите за сигурност, топката е в ръцете на европейците.“

В ясен знак, че САЩ искат да се оттеглят от лидерската си роля в Украйна, Обединеното кралство е страната, която свиква UCDG. Министърът на отбраната Пийт Хегсет присъства на събитието, но това ще отбележи първия път през последните три години, когато заемащият неговия пост не е председател на групата.

Пентагонът каза в изявление преди срещата на UDCG, че Хегсет „ще се ангажира със съюзниците и партньорите от НАТО, за да обсъдят необходимостта от увеличаване на разходите за отбрана на съюзниците, увеличаване на европейското лидерство и разширяване на капацитета на отбранителната промишлена база от двете страни на Атлантическия океан“.

Хегсет ще „потвърди ангажимента на президента Тръмп за дипломатически край на войната в Украйна възможно най-бързо. Той също така ще подчертае необходимостта от засилено европейско лидерство в помощта за сигурността на Украйна.

Очаква се официални представители на САЩ да пътуват до Киев тази седмица, преди посещението си в Германия за Мюнхенската конференция по сигурността на 14-16 февруари. Зеленски каза, че трябва да се срещне с Ванс на конференцията и че се надява да проведе разговори с президента Тръмп тази седмица.

Лидерът на САЩ в понеделник каза, че Зеленски и руският президент Владимир Путин са готови да постигнат сделка.

Русия засега е по-сдържана относно състоянието на диалога със САЩ.