Инвестициите в европейски отбранителни стартъпи и свързаните с тях технологии, са скочили с 24% през 2024 г. до 5,2 млрд. долара, изпреварвайки ръста на рисковия капитал за изкуствен интелект през последните две години.

Данните, публикувани в сряда от Фонда за иновации на НАТО и изследователската група Dealroom, установяват, че инвеститорският апетит към компании като разработчика на отбранителен софтуер Helsing и производителя на дронове Tekever не се поддава на по-широкия спад в европейското финансиране с рисков капитал през миналата година.

Кели Чен, партньор във фонда на НАТО, който е набрал 1 млрд. евро за подпомагане на отбранителни стартъпи и „дълбоките технологии“, казва пред Financial Times:

„Пазарът на рисков капитал е цикличен и през последните една-две години той е спаднал с 45%. Но ако погледнете кои сектори са се увеличили, отбраната, сигурността и устойчивостта са с най-силен ръст.“

Данните бяха публикувани преди Мюнхенската конференция по сигурността, която започва в петък и на която се очаква вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски.

Войната между Русия и Украйна е допринесла за интереса на инвеститорите към европейските компании в областта на отбраната, който според Dealroom е скочил с 41% спрямо предходната година.

Дефиницията на фонда на НАТО за компании в сферата на отбраната, сигурността и устойчивостта обхваща редица технологични и енергийни стартъпи, включително за роботика, биотехнологии, квантови изчисления, системи за наблюдение на Земята и ядрена енергия, както и AI с „двойна употреба“, който може да се използва във военен или търговски контекст.

Според доклада тези области, взети заедно, вече представляват 10% от общите инвестиции в рисков капитал в Европа.

Германия изпреварва Обединеното кралство и привлича най-много средства за рисков капитал в тази област благодарение на разрастващия се клъстер в Мюнхен, който миналата година е получил финансиране в размер на почти 1 млрд. долара.

Helsing, която разработва изкуствен интелект за бойното поле, набра 450 млн. евро през юли миналата година в сделка, ръководена от американския фонд General Catalyst, която оценява мюнхенското предприятие на около 5 млрд. евро.

Въпреки трескавите американски инвестиции в стартъпи, създаващи модели и приложения на AI, капиталовите потоци в Европа са били като цяло без промяна между 2022 г., когато дебютира ChatGPT на OpenAI, и 2024 г., според Dealroom.

За разлика от тях инвестициите на рисков капитал в отбраната, сигурността и устойчивостта са нараснали с 30% за същия период.

Фондът за иновации на НАТО е създаден през 2022 г., за да се запълни празнината във финансирането на компании, работещи по военни и търговски способности, на фона на опасенията, че европейските стартъпи нямат финансовата мощ на американските си колеги.

Рисковите инвеститори, особено в Европа, дълго време се опасяват да подкрепят технологични компании в областта на отбраната поради етични съображения, но това започна да се променя след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Това е „проблемът с кокошката и яйцето“, казва Чен. Необходимо е по-бързо възлагане на обществени поръчки, за да може разрастващият се сектор да привлече повече частен капитал.

„За да може този отрасъл да се развива, се нуждаем от повече частен капитал. Той няма да бъде само държавни субсидии и публични средства“, добавя тя.