Рисковият капитал в европейски технологични стартъпи се очаква да спадне за трета поредна година, според VC компанията Atomico, но има признаци, че нещата най-накрая се стабилизират, тъй като оценките се подобряват, а лихвените проценти намаляват.

Очаква се до края на 2024 г. европейските стартъпи, подкрепени от рисков капитал, да получат инвестиции в размер на 45 млрд. долара - малко по-малко от 47-те млрд. долара, привлечени миналата година, съобщава Atomico в доклада си „Състояние на европейските технологии“.

Все пак според компанията това показва, че нивата на финансиране на европейските технологии най-накрая са се „стабилизирали“ въпреки влошените глобални макроикономически условия, довели до три последователни години на спад.

Atomico подчертава, че технологичната екосистема на континента е в много по-добро положение, отколкото преди десет години, като финансирането през 2024 г. все още ще надмине 43-те милиарда долара, привлечени от стартъпи между 2005 и 2014 г.

В периода от 2015 г. до 2024 г. европейските стартъпи са получили 426 млрд. долара, което е с много повече от инвестициите, вложени в технологични компании през предходното десетилетие.

Том Вахмайер, ръководител в Atomico, казва пред CNBC, че Европа все още трябва да се справи с няколко ключови области на подобрение, преди да успее да създаде компании с мащаби, подобни на тези на гигантите в САЩ и Китай.

„Има разочарование от продължаващите предизвикателства, с които се сблъскваме, когато става въпрос за регулиране, бюрокрация, достъп до капитал и тази идея за мащабиране на фрагментирания европейски пазар“, казва Вахмайер.

Например пенсионните фондове в Европа се сблъскват с пречки при инвестирането във фондове за рисков капитал и поради това не получават голям достъп до бързо развиващата се стартъп екосистема на континента, казва той.

Според доклада на Atomico европейските пенсионни фондове разпределят едва 0,01% от активите на стойност 9 трилиона долара, които управляват, във фондове за рисков капитал, базирани на континента.

Докладът за 2024 г. отбелязва 10-ата годишнина, откакто Atomico изготвя своя годишен отчет, който се извършва в партньорство с компанията за данни Dealroom.

Първа европейска компания на стойност 1 трилион долара?

Според Atomico има признаци, че секторът се подобрява. Във Великобритания например миналата седмица министърът на финансите Рейчъл Рийвс изложи планове за консолидиране на 86 отделни пенсионни фонда в осем „мегафонда“, за да се увеличат инвестициите в местни активи.

Британската група за защита на технологичните интереси techUK заяви, че реформите „следва да се справят с пречките пред по-голямата наличност на капитал от пенсионни фондове и да насърчат визия, която предвижда повече инвестиции в стартиращи и мащабни предприятия в областта на технологичните науки в Обединеното кралство“.

Реформите на пенсионните схеми са в ход или се обсъждат в няколко други държави в Европа.

„Тези промени биха могли да доведат до предоставянето на милиарди повече средства на европейските предприятия - а това е нещо, което може да бъде разликата между най-добрите и най-умните компании, които се развиват тук, в Европа, и тези, които са принудени да се преместят“, отбелязва Вехмайер.

Atomico коментира, че е оптимистично настроена за следващото десетилетие в областта на европейските технологии. Компанията за рисков капитал, която е създадена от съоснователя на Skype Никлас Зенстрьом, прогнозира, че цялата европейска технологична екосистема заедно може да бъде оценена на 8 трилиона долара до 2034 г., в сравнение с около 3 трилиона долара в момента.

Atomico също така прогнозира, че след десетилетие Европа ще създаде първата си технологична компания на стойност трилион долара.

Въпреки че Европа е дом на няколко така наречени „декакорна“, оценени на 10 милиарда долара и повече, включително Arm, Adyen, Spotify и Revolut, досега тя не е успяла да създаде компания, оценена на 1 трилион долара.

Това е за разлика от Съединените щати, където няколко компании от така наречените „Великолепната седморка“ вече са на стойност над 1 трилион долара. Сред тях са компанията майка на Google Alphabet, Amazon, Apple, собственикът на Facebook Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla.

„Ако успеем да отключим капитал в голям мащаб, да задържим най-ярките умове в Европа, да запазим този фокус върху решаването на наистина трудни проблеми за обществото и икономиката, така ще отключим първата компания за трилион долара“, каза Вехмайер.