Европейските банкови гиганти възнаграждават инвеститорите с рекордни печалби
Дивидентите са надхвърлили нивата отпреди кризата, докато кредиторите са увеличили възвръщаемостта с обратно изкупуване на акции
Европейските банки са напът да върнат близо 123 млрд. евро на акционерите за втора поредна година, тъй като кредиторите увеличават дивидентите над пика отпреди финансовата криза, а обратните изкупувания нарастват.
Най-големите европейски и британски банки, чиито акции са регистрирани на борсата, се очаква да разпределят 74,4 млрд. евро под формата на дивиденти и 49 млрд. евро за обратни изкупувания, когато докладват за приходите си за 2024 г. през следващите седмици, според оценки на UBS.
Ръководителите на банките се стремят да споделят огромните печалби, получени при бързото нарастване на лихвените проценти, и да компенсират акционерите за слабия период през пандемията, посочва Financial Times.
Рязкото нарастване на възвръщаемостта на капитала идва след период, в който много инвеститори избягваха сектора, който страдаше от ниски оценки, оскъдни печалби на акционерите след финансовата криза от 2008 г. и намеса на регулаторните органи през 2020 г. за блокиране на дивидентите и обратните изкупувания.
Според прогнозите на UBS HSBC, BNP Paribas и UniCredit ще върнат най-големи суми на акционерите след резултатите си през 2024 г., разпределяйки съответно 19,3 млрд. евро, 11,6 млрд. евро и 8,8 млрд. евро.
Акциите на кредиторите от еврозоната са на най-високото си ниво от почти десетилетие. Но инвеститорите се питат дали силните печалби могат да се запазят, тъй като централните банки започнаха да намаляват лихвените проценти, което се очаква да окаже натиск върху нетния лихвен доход - разликата между това, което банките плащат по депозити, и това, което печелят от заеми и други активи.
Жером Леграс, управляващ партньор в Axiom Alternative Investments, която притежава акции в повечето от най-големите европейски банки, казва пред FT, че настоящото ниво на възвръщаемост е устойчиво и че Axiom очаква „леко увеличение на общата доходност за 2025 г. в сравнение с 2024 г.“.
По-евтините депозити, кредитополучателите, които преотстъпват ипотеки при по-високи лихвени проценти, и по-високата възвръщаемост от дейността, свързана с такси, подобряват перспективите, добавя Леграс.
Citigroup обяви, че очаква през 2025 г. европейските кредитори да обявят дивиденти в размер на 80 млрд. евро и обратно изкупуване на акции в размер на 54 млрд. евро.
Въпреки това оценките изостават от тези в САЩ и много от европейските банки все още се търгуват с отстъпка спрямо балансовата стойност на активите си.
Нарастват и опасенията, че по-лекият регулаторен режим в САЩ под ръководството на Доналд Тръмп може да направи европейските банки по-малко конкурентоспособни, дори на родните им пазари, което ще увеличи разликата в оценките.
Ръководителят на UniCredit Андреа Орсел, който говори на Световния икономически форум в Давос във вторник, заяви: „В момента очакванията са, че САЩ ще изпреварят Европа по отношение на по-слабото регулиране. И като се има предвид, че американските банки оперират в Европа, това ще ни постави в неблагоприятно конкурентно положение.“