САЩ и Украйна подписаха меморандум относно сделка за природни ресурси
Американски и украински представители съобщиха, че документът е подписан „виртуално“ и се надяват да финализират цялостното икономическо споразумение до края на следващата седмица
&format=webp)
Киев и Вашингтон са подписали меморандум, с който се ангажират да напреднат към постигането на споразумение за инвестиционен фонд, насочен към природните ресурси и енергийните активи на Украйна. Това потвърждават пред Financial Times източници, запознати с процеса.
По думите им документът е бил подписан „виртуално“, а очакванията са пълното икономическо споразумение да бъде финализирано още до края на следващата седмица.
Първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко потвърди подписването, като публикува снимка, на която позира от офиса си, докато американският финансов министър Скот Бесънт е на екран от своя кабинет.
„Днес направихме стъпка към съвместно икономическо партньорство със Съединените щати“, заяви тя. Добавя, че меморандумът „свидетелства за конструктивната съвместна работа на нашите екипи и желанието да финализираме споразумение, което ще бъде от полза и за двата народа“.
По думите ѝ окончателното споразумение ще „отвори възможности за значителни инвестиции, модернизация на инфраструктурата и взаимно изгодно партньорство между Украйна и САЩ“.
We are happy to announce the signing, with our American partners, of a Memorandum of Intent, which paves the way for an Economic Partnership Agreement and the establishment of the Investment Fund for the Reconstruction of Ukraine. pic.twitter.com/AQsHPkWh5X
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) April 17, 2025
Според украински представители това представлява „положителен напредък“ и връща трудните преговори в правилната посока. Те бяха временно замразени след напрегната среща между президентите Володимир Зеленски и Доналд Тръмп в Белия дом през февруари.
По време на брифинг в четвъртък, преди подписването, Зеленски заяви, че американската страна е предложила междинна стъпка като жест на добра воля, докато правните екипи на двете страни продължават да работят по детайлите на пълното споразумение.
„Това е меморандум за намерения - не самото споразумение - но отразява нашите конструктивни и позитивни намерения“, каза той.
По-късно същия ден, по време на среща с италианския премиер Джорджа Мелони в Овалния кабинет, Тръмп обяви, че администрацията му планира да подпише окончателното споразумение за природни ресурси и енергийни активи следващия четвъртък.
Финансовият министър Бесънт уточни, че детайлите все още се доуточняват, като целта е подписването да се случи до 26 април (събота).
Той добави, че предложението в основни линии е същото като предходното, по което Зеленски и Тръмп не подписаха меморандум за разбирателство. Украински представители обаче посочват, че са успели да приведат предложението по-близо до своите предпочитания.
Източници, запознати с преговорите, твърдят, че до 26 април страните ще отчетат напредък, след визитата на премиера Денис Шмигал във Вашингтон, като подписването на окончателното споразумение може да се случи непосредствено след това.
Все пак те предупреждават, че подписването ще зависи от изхода на текущите преговори.
„Предполагам, че ще спазят договореното“, заяви Тръмп.
Той настоява за широкомащабно споразумение, което да осигури на САЩ преференциален достъп до украински природни ресурси, включително стратегически минерали и редкоземни елементи, като форма на компенсация за милиардите долари военна помощ, предоставени на Киев по времето на администрацията на Джо Байдън. В същото време Зеленски е предпазлив да подпише сделка, която не включва гаранции за сигурността на страната.
Чернова на американското предложение, изпратена до Киев миналия месец и публикувана първо от Financial Times, надхвърляше значително рамките на съвместното икономическо споразумение, обсъждано през февруари. То бележи рязка ескалация в исканията на Вашингтон, без да предлага насрещни гаранции за сигурност.
Висши украински служители предупредиха, че предложението в този му вид може да застраши националния суверенитет, да изнася печалбите извън страната и да задълбочи зависимостта от САЩ.
Проектът обхващаше всички минерални ресурси, включително нефт и газ, и предвиждаше създаването на надзорен съвет с право на вето от страна на САЩ, който да управлява фонда за разпределение на приходите от енергийни и минни проекти между двете страни.
В отговор Киев нае американската правна кантора Hogan Lovells, която в сътрудничество със заместник министър-председателя и министър на правосъдието Олга Стефанишина, започна работа по предоговаряне на условията. Това е потвърдено от украинското правителство и от документи по Закона за регистрация на чуждестранни агенти, прегледани от FT.
Според запознати украински представители е постигнат напредък по отношение на някои от най-спорните искания на САЩ, които биха възпрепятствали ратифицирането на споразумението от парламента. Въпреки това, те отказват да дадат подробности, докато преговорите продължават. Темата е толкова чувствителна, че Зеленски е наредил разследване на изтичането на последното американско предложение, включително провеждане на полиграфски тестове на държавни служители.
След като бъде финализирано, споразумението ще трябва да бъде одобрено от украинския парламент – Върховната рада.
Марко Рубио: Тръмп ще се откаже от посредничеството за мирно споразумение между Русия и Украйна, ако до дни няма ясен знак, че то е възможно
Американският президент Доналд Тръмп ще се откаже от опитите да посредничи за мирно споразумение между Русия и Украйна, ако до дни няма ясни признаци, че може да бъде постигнато такова споразумение, заяви днес държавният секретар на САЩ Марко Рубиои, цитиран от Reuters, след среща с европейски и украински лидери в Париж.
"Не възнамеряваме да продължаваме тези усилия седмици и месеци наред, така че трябва да преценим много бързо, и говоря за броени дни, дали това е осъществимо или не през следващите няколко седмици. Ако е постижимо - участваме. Ако не е - имаме и други приоритети, върху които да се съсредоточим", каза Рубио пред журналисти. Той отбеляза, че Тръмп все още се интересува от сделка, но е готов да се откаже, ако няма непосредствени признаци за напредък.
В предизборната си кампания Тръмп обеща да сложи край на войната в рамките на първите си 24 часа в Белия дом. Той се изказа по-умерено при встъпването си в длъжност, предлагайки сделка до април или май, тъй като пречките се оказаха повече.
Коментарите на Рубио подчертават нарастващото разочарование от липсата на напредък в усилията за решаване на множащите се геополитически предизвикателства, отбелязва Reuters.