Как Стив Джобс загуби над 10 млрд. долара?
Вероятно вече сте чували за "най-голямата сделка в историята", а именно печалбата на хеджфонд мениджъра Джон Полсън от залозите му срещу високорисковите ипотечни облигации, пише MarketWatch.
Коя обаче е най-глупавата сделка? Има доста претенденти, но е малко вероятно да повярвате кой участва в нея.
Не, това не е някои полупрофесионален мениджър на хеджфонд, неизвестен европейски банкер или луд трйдър в Хонконг.
Става въпрос за самия Стив Джобс, основател на технологичния гигант Apple.
Да се върнем обаче назад във времето и по-точно през 2003 г.
Фондовите пазарите по света са на дъното след продължилия три години мечи пазар. Войната в Ирак е пред своето начало, което утежнява още повече нещата за щатската икономика.
И докато повечето акции се представят зле, технологичната индустрия е разсипана.
След спукването на технологичния балон в началото на 2000 г., технологичният индекс Nasdaq пада с близо 80% от върха си. Компаниите фалират наляво и надясно. Тези, които оцеляват изпитват сериозни затруднения. Apple понася тежък удар както и много други компании. Акциите й падат от върховото си ниво от 36 долара до около 7 долара. (Всички цени са коригирани предвид последвалия сплит на акциите)
Джобс и други служители на компанията също са засегнати. Опциите за закупуването на акции, които са получили по време на бума, по това време изглежда, че не струват нищо. Цената на акциите на Apple е трябвало да се изкачи отново до рекордните си нива, за да може опциите отново да са печеливши.
При това положение служителите на Apple получават правото да разменят много от опциите си за по-малък брой, които имат стойност при по-ниска цена на акциите.
Що се отнася до Джобс той се съгласява да анулира всичките си опции в замяна на далеч по-малък брой акции, с обща стойност около 75 млн. долара по това време. Сделката изглежда логична, освен ако цената на акциите на Apple не се изстрелят отново нагоре.
Акциите, които Джобс получава днес струват 2.5 млрд. долара по днешни космически цени.
Колко обаче щяха да струват онези опции?
Документите на компанията показват, че Джобс е притежавал 15 млн. опции с цена на упражняване 9.15 долара, което означава, че те носят печалба само, ако цената на книжата на Apple надхвърли тази цена. Джобс също така е имал 40 млн. опции се цена на упражняване 21.80 долара. По това време акциите на Apple са стрували малко над 7 долара за брой. (Цени са коригирани предвид последвалия сплит на акциите.)
Така общата стойност възлиза на 12.8 млрд. долара.
С други думи Стив Джобс пропуска 10.3 млрд. долара допълнителни печалби.
Той обаче сигурно не съжалява за това. Джобс е на 136-то място в класацията на най-богатите хора в света на сп. Forbes. Състоянието му, в което влиза и огромния му дял в Walt Disney Co. възлиза на около 5.5 млрд. долара.
Ако обаче Джобс беше запазил онези опции, допълнителните му печалби щяха да го изстрелят нагоре до 32-ро място в класацията на Forbes.
Едно място преди Стив Балмър от Microsoft Corp.