Нова операция в Мексиканския залив
Новата операция "Top Kill" за запушване на петролния теч на дъното на Мексиканския залив се очаква да приключи довечера.
Операцията включва изливане на сгъстена кал от кораб на повърхността върху морското дъно и в пететажно съоръжение за предотвратяване на експлозия, поставено върху кладенеца, отбелязва "Вашингтон пост".
Ако всичко премине добре, калта ще навлезе на две и половина мили под гърлото на кладенеца и на практика ще го запуши. След това ще се намесят инженери, които ще поставят циментови тапи, за да запечатат кладенеца окончателно. Много неща обаче може да се объркат, предупреждава "Вашингтон пост".
В широкомащабната операция за запушването на теча участват 22 000 души и 1100 плавателни съда, а ръководството на British Petroleum следи събитията от контролен център в Хюстън, пише британският вестник "Гардиън".
Президентът Обама ще посети за втори път района, засегнат от екологичната катастрофа, предизвикана от изтичащия петрол. Той иска лично да прецени какви са щетите от най-тежкото екологично бедствие, сполетяло САЩ от 1989 г., когато танкерът "Ексон Валдес" се натъкна на риф край бреговете на Аляска и в морето се изляха над 40 тона петрол.
В същото време в публичното пространство се появи документ на британската компания British Petroleum , която е наела кладенеца, според който тя е обмисляла два варианта за обезопасяването му и е избрала по-рискования, отчасти по финансови причини, пише "Ню Йорк таймс".
British Petroleum избрала да изгради циментова запушалка на кладенеца, която обаче била слабо обезопасена и ако намиращият се в кладенеца газ успеел да проникне до неговия изход, само една пломба го деляла от водата. Ако беше предпочела другия вид запушалка, компанията щеше да обезопаси кладенеца с две пломби, разкрива документът, предаден на "Ню Йорк таймс" от следовател, работещ за Конгреса.
Директорите на British Petroleum вероятно ще бъдат подложени на тежък разпит за практиките за ограничаване на разходите, вероятно довели до екокатастрофата. British Petroleum плаща по около половин милион долара на ден за правото да пробива кладенци в района, където потъна платформата "Дийпуотър хорайзън", отбелязва "Ню Йорк таймс". Забавянето от 43 дни е струвало на компанията над 21 милиона долара от 20 април, когато при експлозията на платформата загинаха 11 души.
Компанията вероятно ще трябва да изплати обезщетения, надхвърлящи обичайния максимум от 75 милиона долара, отбелязва "Гардиън". Акциите на British Petroleum се сринаха с 28 процентни пункта, а компанията загуби 84 милиарда долара от пазарната си стойност.
Източник: БТА