Апостолите от БФБ
Ако някой си мисли, че времето на апостолите е отминало безвъзвратно, то той не е прав. Примерът, който доказва това, е ръководството на Българска фондова борса - София (БФБ), което ще се впусне отново в начинанието за привличане на нови емитенти на пазара. Нека само да припомним, че пазарната капитализация на БФБ към края на май е към 16% от БВП на страната.
Ще изчакаме крайния срок за подаване на годишните финансови отчети на дружествата за 2009 г. в ТР, който е 30 юни и ще изготвим стратегия за непублични компании, които считаме, че имат нужда от финансиране. Това обяви Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ, по време на провеждащото се в София VIII международно финансово изложение „Банки, инвестиции, пари". Мениджърът бе един от гост лекторите в панела, който бе посветен на проблемите на небанковия финансов сектор във времена на криза.
„Ще анализираме данните през трето и четвърто тримесечие и тогава ще преценим кого да търсим за контакти", добави Иван Такев, като се надява инвестиционната общност в лицето на посредници и банки да бъде също така достатъчно активна в този процес.
Нека не забравяме и факта, че съветът на директорите на БФБ има широка представителност от гледна точка на браншови организации в сектора. В него влизат членове от Асоциацията на банките в България, на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници. В управата е представена и държавата, в лицето на представителя на Министерството на финансите.
На въпрос на Profit.bg за принципите, на които ще заложат от борсата при изготвянето на шортлистата, Иван Такев посочи, че предстои конкретизиране на параметрите, като някои от тях биха могли да бъде изборът на фирми с високо ниво на задлъжнялост, които трудно биха намерили някой, който да ги рефинансира. Друг един критерий, който посочи той, могат да са и стабилните продажби, които отчита компанията.
Единият от мотивите за привличане на нови емитенти ще бъде именно изтъкване ролята на капиталовия пазар, до когото могат да прибегне бизнесът във времена на свито кредитиране. Срещите с бизнеса ще бъдат индивидуални.
„Водещият мотив за определяне на списъка с компаниите не трябва да е нивото на задлъжнялост", коментира Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на Карол, въпросът на Profit.bg до колко инвестиционната общност би била склонна да финансира даден бизнес, който ще използва средства за рефинансиране на задълженията си.
Той добави обаче, че в крайна сметка всичко е въпрос на анализ на всеки отделен случай, както и от параметрите по предлагането. „Все пак всички виждаме какви са настроенията и интереса на инвеститорите било то при предлагане на емисии привилегировани акции, варанти и т.н.", обърна внимание мениджърът.
Според Ангел Рабаджийски по-подходящо ще е да се търсят големи непублични компании, които, въпреки кризата, имат големи парични потоци и съответно отчитат добри печалби.
„Тук обаче отново опираме до въпроса до колко подобни компании желаят да станат публични дружества и да се държат като такива", посочи изпълнителният директор.
На въпроса до колко компаниите, които склонят да придобият публичен статут ще разберат и ангажиментите, които произтичат от този акт, Иван Такев, посочи, че от борсата ще обърнат и специално внимание на задълженията на публичността.
„Два са мотивите на банките, поради които биха подкрепили борсата в усилията им да привлекат нови емитенти на пазара", посочи Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка, който бе потърсен за коментар от Profit.bg като банкер, а не като председател на СД на БФБ.
„Банките търсят нелихвени приходи. Кредитните портфейли стагнират, а депозитната база расте при по-високи цени", каза мениджърът, според когото в подобна обстановка е логично да се търсят нелихвени приходи.
Банкерът вижда възможност за генерирането им именно от подготовката и листването на компании и наблягане върху дейността по инвестиционно банкиране.
„В интерес на цялата банкова сфера ще е, ако компаниите имат алтернатива за емитиране на акции и дълг", каза Ягодин. „От друга страна банките всъщност имат интерес и по линия на това, че самите те са инвеститори на българския капиталов пазар".
Що се отнася до успеха на начинанието, в което да бъдат ангажирани всички заинтерсовани институции, мениджърът коментира, че това е нещото, на което трябва да се надяваме.
„Успехът е функция от всички участници на пазара", добави Асен Ягодин. „Пазарът функционира нормално от гледна точка на инфраструктурата. Основният проблем произтича от липсата на инвестиционен интерес, няма и апетитни компании, които да привлекат външното внимание, а оттам да се повлече и вътрешния интерес!"
Самият той оприличи ситуацията нагледно с притежанието на последен модел автомобил с марката Mercedes, снабден с всички новости, но на когото му липсва гориво. В такава ситуация Mercedes-ът ти идва в малко повече.
Нека само да добавим, че привличането на непублични компании от частния сектор, ще върви и паралелно със задействане на продажбата на държавни дялове от компании през борсата. Ръководството на БФБ има пълната подкрепа в този процес от финансовия министър Симеон Дянков и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Очаква се окончателното решение на премиера Бойко Борисов, с когото борсовото ръководство предстои да се срещне.
И за да придобие ситуацията малко по-положителен оттенък, тук е редно да цитираме думите на Николай Василев, управляващ партньор в Експат Капитал, който бе и модератор на панела на изложението „Банки Инвестиции Пари": „Дайте да докараме добри компании на борсата, да ги пресираме към добро корпоративно управление и да създадем мултинационална компания от България".