Какво се случи на световните капиталови пазари през май и началото на юни и какви сигнали изпраща пазарът на инвеститорите? САЩ или Европа - кой пазар изглежда по-перспективен? Как стои този въпрос и за регионалните капиталови пазари? На тези и други актуални въпроси потърсихме за отговор Александър Николов, портфейлен мениджър на ДФ Адванс Източна Европа и ръководител на отдел „Международни капиталови пазари" в Карол.

Г-н Николов, какво се случи на световните капиталови пазари през май и началото на юни? Какви сигнали изпращат те на инвеститорите?

След силния ръст през февруари, март и април, световните пазари изпитаха силен и рязък спад през май. Силата и скоростта, с която паднаха цените на акциите, дават някои негативни сигнали, но като цяло фактът, че основните индекси в САЩ формираха дъна около и над дъната от февруари т.г. е позитивен сигнал. Макар че много инвеститори се уплашиха (и те имат основания за това), според нас, все още възходящият пазар от март 2009 година е в сила.

До колко представянето на щатските индекси ще са предопределящи за настроенията по света?

САЩ още дълго ще бъдат водещ фондов пазар в света, според мен, още десетилетия наред и като такъв, до голяма степен случващото се там ще е индикатор и за общата психология, която властва на глобалните пазари. Разбира се, при развиващите се пазари (както големите като Китай, Индия, Русия и Турция), така и при по-малките (Румъния, Украйна, България, Сърбия ...) корелацията ще е по-малка.

Имат ли потенциал за растеж основните борсови индекси в САЩ?

Фактът, че пазарът намери дъно през май на на 1 040 пункта (за индекса S&P 500 в САЩ) и след това успешно го тества в началото на юни е краткосрочен позитивен сигнал. Дори и по-големият тренд да се е обърнал вече надолу, според мен и колегите ми в Карол ни очаква месец на възстановяване.

Към момента, обаче, въпреки силния спад през май и по-дългосрочните перспективи са все още позитивни. Докато пазарът остава над дъната от началото на февруари, края на май и началото на юни, тенденциите до края на годината са позитивни. Така, нашите очаквания са да видим по-нататъшен ръст през есента на тази година.

Единствено траен спад под 1 040 ще бъде негативен сигнал и в този случай ние сериозно бихме били загрижени, че се намираме в мини-низходящ пазар. Съответно и ще преминем към инвестиционна стратегия, която съответства на низходящ пазар. Но към момента, макар и с повишено внимание, оставаме позитивни.

Европа или САЩ - кой от двата региона е по-перспективен за инвестиции?

Поне през тази година американският пазар показва сравнителна сила спрямо развитите пазари от Европа. Докато тази тенденция не се промени, предпочитанията ни в това отношение са за по-добре представяне на американските фондови индекси.

Не в едно съобщение се прогнозира свиване на инвестициите към СЦИЕ. Можем ли все пак да очакваме изненада и преобръщане на подобни очаквания?

Няма установена историческа закономерност дали преките инвестиции са лагов или изпреварващ индикатор. Но с оглед на макркоикономическите трудности в много от страните от региона, аз очаквам негативните тенденции и при преките инвестиции да продължат.

Икономиките от региона са далеч от периода на стабилен и устойчив растеж. Според мен ще видим още няколко кратки възстановявания и мини-рецесии през следващите 5-8 години, преди да се формират условия за дългосрочен ръст на икономиките.

Но най-важното за инвеститорите е, че състоянието на икономиките не е фактор, който определя тренда на фондовите пазари. Тези, които искат да спечелят на пазара (а не само да участват на него), следва да се фокусират само върху вътрешните фактори за фондовия пазар, да разберат как действа той като структура и да не отчитат фактори, извън него, на които медиите акцентират, но които нямат отношение към цените на акциите.

Кой от регионалните пазари би могъл да се открои, спрямо останалите?

Като движения на фондовия пазар, най-впечатляващ тази година досега е украинският фондов пазар. Първо той нарасна със 77% за първите 4 месеца на годината, след което колабира и загуби 40% от върха си. От дъното в края на май, обаче, пазарът отново е много силен и вече е заличил половината от спада си и към момента е над 35% от началото на годината. Очакванията ни са Украйна да продължи да бъде един от най-силните пазари до края на тази година.

Големи движения направи и румънският пазар, за който също имаме позитивни очаквания, като най-голям пазар в региона пък, Русия винаги трябва да присъства в един дългосрочен портфейл.

Какви са очакванията ви за развитието на българския капиталов пазар? Има ли шанс да излезе от летаргията скоро и какви мерки трябва да се предприемат?

Тук мнението ми силно ще разочарова 99% от участниците на българския капиталов пазар. Не знам дали съм единствен, но със сигурност съм един от малцината, които вярват, че мерките, които могат да съживят българския фондов пазар не са тези, на които всички се надяват.

Последните месеци всички инвеститори разчитат на едно и също: държавата да им помогне - било чрез Сребърния фонд, било като забрани на пенсионните фондове да инвестират в чужбина, било като наложи таван на лихвите на банките, било като приватизира държавни предприятия през борсата.

Предполагам, това се дължи на отчаянието, обхванало голяма част от инвеститорите на БФБ. Те обаче трябва да разберат, че всички тези мерки не могат изкуствено да "направят" пазара. Мерките трябва да са ориентирани вътре към пазара, а не извън него.

И най-важното, хората обикновено търсим причините винаги извън нас, за да оправдаем собствените си лоши решения, които сме взели. Докато обаче не поемеш отговорност за инвестиционните си решения и не спреш да търсиш вината за неуспехите си извън себе си, няма как да се привършен в последователно успешен инвеститор.

Визитка:

Александър Николов е портфейлен мениджър на ДФ Адванс Източна Европа и ръководител на отдел „Международни капиталови пазари" в Карол. Той е в Карол Капитал Мениджмънт от създаването на дружеството през 2003 г., също така участва в инвестиционния съвет на Адванс Инвест.

От началото на 2006 г. застава начело на екипа, който подготвя създаването на договорен фонд Адванс Източна Европа, а в момента е негов портфейлен мениджър. Александър Николов отговаря за инвестиционната стратегия на фонда, както и за оперативното му управление.

Той се присъединява към екипа на Карол през 1997 г. като технически анализатор, а от 2000 г. ръководи отдел „Международни капиталови пазари". В периода 1999 - 2003 г. е асистент по икономика в Университета по национално и световно стопанство. Също така е редовен гост-лектор в Американския университет в България и City University - Правец. Има бакалавърска и магистърска степен от УНСС - София и е завършил магистърска програма на University of Delaware.

Участвал е в множество международни конференции, обучения и семинари по икономика и финанси във Варшава, Канзас, Белград, Вилнюс и други. Автор е на статии по приложение на технически анализи в Stocks&Commodities Magazine, Traders.com Advantage, както и на редица специализирани и неспециализирани български вестници и списания.

Материалът е с аналитично-информационен характер! Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!

Станете наш почитател във Facebook