Станишев: Замразяването на АЕЦ Белене е в интерес на Турция
Ситуацията е изключително напрегната в Белене и в цялата страна по отношение на стратегически за България проекти. Това каза лидерът на БСП и бивш премиер на среща с местния бизнес и обществеността в Плевенска област.
България целенасочено през последните десетилетия развиваше своята ядрена енергетика като основа на своята енергийна независимост, като сериозен принос към конкурентноспособността на бизнеса и като способността на България да се развива като високотехнологична държава. Защото съществуването и изграждането на една атомна централа означава поддържането на високо ниво на инженерни кадри, формиране на специалисти, посочи Станишев.
Вие всички си спомняте болката, когато трябваше да закриваме 3 и 4 блокове на АЕЦ "Козлодуй". В момента функционират само два блока на централата и втората половина това десетилетие експлоатационният срок на тези блокове изтича, напомни бившият премиер. Естествено възниква въпросът какво е бъдещето на атомната енергетика. Именно затова в предишния мандат коментирахме проекта "Белене" като стратегически важен български проект - не руски, не германски, а проект важен за страната. По всички международни стандарти атомната енергетика води до по-голяма независимост на страната от внос на други енергийни суровини - нефт и газ.
Според Станишев атомната енергетика произвежда доста по-евтин ток и от възобновяемите енергийни източници и от тока, произвеждан от ТЕЦ-овете. Какво правим след изтичането на срока на експлоатация на АЕЦ-Козлодуй, попита риторично Станишев. Той припомни, че в ЕС има споразумение до 2020 г. да намалим емисиите на въглеродния двуокис с 20 на сто и за произвежданите емисии ще се плаща допълнително. Така токът ще поскъпне значително. Единствената възможност производството на ток да бъде приемливо като цена и за фирмите и за хората е изграждането на АЕЦ "Белене", каза Станишев.
България традиционно е износител на ток, и в момента изнасяме значителни количества, които носят големи приходи в бюджета. Изправяме се с намерението на правителството след 2010 г. да се замрази проектът, перспективата е след 2015 г. да внасяме ток от Турция или от други страни по пазарни цени, много по-високи от тези, които са на българското производство, добави Станишев. Той припомни, че се е срещал много пъти с представителите на германската RWE преди изборите. От тях не е поставян въпросът за излизане от проекта. Винаги е подчертавано, че проектът е икономически изгоден и те чакат да участват в него и виждат в него добра търговска перспектива. През октомври м.г. те напуснаха проекта.
Това според Станишев не е учудващо, тъй като още преди формирането на правителството, министър Дянков постоянно е твърдял, че "Белене" е лош проект и няма да бъде реализиран. Кой инвеститор ще вложи средства там, след като българската държава неглижира този проект, попита Станишев. Според него проектът е структуриран като търговски с проектно финансиране между НЕК с 51 на сто и частен инвеститор и са похарчени бюджетни пари. Пари могат да се намерят от международните пазари и трябва политически ясна позиция.
През септември българският премиер се срещна с този на Русия и каза: Ние сме ново правителство и ни трябва малко време да се ориентираме - бяха се разбрали за края на ноември, а сега сме края на юни. И позицията на България става все по-ясна, но без аргументи. Не се казва защо правителството отива към замразяване на проекта АЕЦ "Белене". Без обяснения това води до извода, че се обслужват външни икономически интереси. Това работи в полза на Турция, която вече е подписала с Русия договор за строителството на 4 атомни реактора, подчерта Станишев. Твърди се, че проектът е много скъп. Но ако направите съпоставка с цените например на АЕЦ "Темелин" в Чехия, където са построени 2 блока и планират още два, на електроцентрали в САЩ и Финландия, в други региони в Европа - ще видите, че цената за строителството на АЕЦ "Белене" на 1 киловат е практически най-ниската, добави Станишев.
Един подобен проект по време на криза, когато хората губят работа, намаляват доходите, държавата демонстрира неспособност да си събери приходите - е изключително важен за излизане от кризата. Защото само строителството на Белене ще ангажира за 4-5 години около 7-8 хиляди работници и специалисти. А по веригата всички предприятия за цимент, арматура, транспорт и т.н. - са много повече работни места, добави Станишев. Той добави, че партията му ще продължи да отстоява позицията си за строителството на АЕЦ "Белене".
Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от Коалиция за България Румен Петков добави, че действията на правителството забавят и оскъпяват проекта за втората българска АЕЦ и могат да доведат до тежки санкции срещу Бьлгария в арбитражния съд в Париж. Там Русия може да потърси защита на своите права съобразно договора. Стартирана е процедура по избор на консултант, която да направи поредния анализ за икономическата целесъобразност от АЕЦ "Белене". Такива са правени много сериозни досега, търгът за подаване на документи е 28 юни. Последната разсрочка за окончателното решаване на бъдещето на проекта е края на септември. Т.е. във всички случаи България ще бъде потърпевша. Поредна икономическа оценка, дали ще платим на тези банки или ще забавим търга след 30 септември, или Русия ще ни осъди минимум за 1 милиард евро е едно. Но това е ярък пример за неадекватните действия на правителството, добави Петков. Относно цената Петков посочи, че докато реакторите в АЕЦ "Козлодуй" са с 30-годишен потенциал, новото поколение реактори в АЕЦ "Белене" гарантират 60-годишна работа. Това означава производството на 1 млрд. мегаватчаса и приходи от порядъка на около 100 млрд. евро, допълни Петков.
След срещата си в Плевен Станишев и Петков заминаха за Белене.
Източник: БГНЕС