Връзката между движението на SOFIX и компонентите му
Зависимостта на движението на акциите, съставни на определен индекс и това на самия индекс се описва със съотношението beta (β).
Ако сте един от инвеститорите, които разполагат със свободни средства и смятате, че низходящият потенциал на индекса SOFIX е изчерпан, то пред вас стои алтернативата да изготвите портфейл.
Поради невъзможност за българските инвеститори да купуват директно фючърси базирани върху индекса на сините чипове, то те би следвало да подберат компании от състава му.
А ето каква е била средната зависимост на компонентите му спрямо изменението на индекса през последната една година.
Стойност на коефициента бета от 1-ца сочи идентично движение на индекса и акцията. Между едно и нула - по-слабо движение за акцията от промяната в индекса, а над 1-ца - по-голяма волатилност за съответния актив.
Направеното изследване сочи, че малко над половината, или 11 компании от индекса, са с коефициент β от над единица или казано по друг начин - са по-подходящи за спекулантите или инвеститорите, уверени в потенциален възходящ тренд и желаещи да реализират по-висока от пазарната доходност (поне в исторически план, това е било вярно).
Инвеститорите обаче, трябва да имат предвид, че по-високият коефициент бета означава по-голяма волатилност, както в посока нагоре, така и надолу.
Всъщност позицията с най-висок подобен коефициент е Първа инвестиционна банка - 1.42.
Останалите банки компоненти на индекса също са с изключително високи бети - 1.41, или второто най-високо за БАКБ и 1.24 за ЦКБ. Изключение е единствено КТБ с подобно съотношение от 0.62.
С висока волатилност се отличават още книжата на Еврохолд - 1.4 и Холдинг Пътища - 1.38.
С най-ниска зависимост от изменението на SOFIX (или напълно собствено мнение), се отличават акциите на Албена. Тяхната бета е едва 0.01, или движението им се предопределя от изцяло специфични фактори.
Другото изследване, което сме направили е на какво отстояние е цената на компаниите от SOFIX от тяхната 50-дневна пълзяща средна. Приема се, че положителен сигнал за краткосрочния тренд се дава при преминаване на цената на дадена акция над тази линия.
Прави впечатление, че към настоящия момент само две компании от индекса се търгуват над посочената линия.
С най-голям процент над нея, напълно естествено (въз основа на своята независимост и низходящия тренд при SOFIX), е цената на Албена. Тя се търгува с близо 7% над 50-дневната си пълзяща средна величина.
Втората компания над тази линия е и компанията с втората най-ниска бета - Корпоративна търговска банка. Цената при нея е с 0.8% над пълзящата линия.
Отново напълно логично (въз основа на низходящия тренд при SOFIX, последните месеци), компаниите, чиито цени са най-далеч от 50-дневните си пълзящи такива са и тези с по-високи бети.
Ако се загледаме в още един индикатор, предопределящ по-дългосрочния тренд при дадена позиция, или дали 50-дневната пълзяща средна е над 200-дневната такава, откриваме, че това се открива при 6 компании.
Отново най-голяма е разликата между двете нива при Албена, където 50-дневната е с 32.8% над 200-дневната такава. Превишение от близо 20% наблюдаваме и при М+С Хидравлик. Следват КТБ и Оргахим, където първата линия превишава по-дългосрочната такава с 8%.
* Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупка, или продажба на активи