БФБ става публично дружество
„БФБ предвижда извънредно ОСА през септември, което да даде зелена светлина за придобиване на публичен статут на борсата", заяви Асен Ягодин, Председател на Съвета на директорите на Българска фондова борса, на пресконференция днес.
На събранието ще се обсъжда и приеме нов устав на борсата, който е на финалната права на подготовката му.
Защо БФБ върви към придобиване на публичен статут?
„Като мениджмънт смятаме, че чрез публичния статут БФБ ще даде не само пример на потенциалните бъдещи емитенти, които искат да излязат на борсата, но ще увеличим до максимална степен прозрачността в дейността ни", заяви Ягодин.
„Очакваме това да бъде началната стъпка към (когато е подходяща пазарната ситуация и има интерес) към навлизането на стратегически инвеститор в акционерната структура на борсата", допълни шефът на БФБ.
„Подобна стъпка ще увеличи възможностите на българския борсов оператор, като излезе на международния пазар като част от по-голямо семейство", отчита Ягодин.
За да се гарантират националните интереси и тези на миноритарните акционери се предвижда увеличаване на дела на Министерството на финансите (преди публичното предлагане) до 50% + 1 акция, така че да държавата да придобие контролен пакет (в момента делът на МФ е около 44%).
„Тук не говорим само за повечето капитал, който ще бъде инвестиран, но и по-важното е решението на държавата за по-сериозен ангажимент както към сегашното положение на фондовата борса, така и в бъдеще. А именно и към това да се стремим към търсене на стратегически инвеститор, който да развие българската борса", допълни Ягодин.
Увеличението ще стане под условие, като не става дума за милиони, а за няколко стотин хиляди лева, допълни Ягодин.
На въпрос на Profit.bg дали при привличането на стратегически инвеститор ще има опасност за изтичане на ликвидност към чужд пазар, Асен Ягодин заяви, че МФ няма да допусне увреждане на интересите на местните инвеститори.
Относно създаването на инструмент, базиран на SOFIX Васил Големански, зам. председател на СД на БФБ, заяви: „Да, когато има клирингова система". Централен депозитар работи по този въпрос.
Брифингът бе съвместен между борсовото ръководство и Централен депозитар, като бе подчертано, че вече всички институции работят съвместно за развитието на пазара.