Пшеницата - лошо качество и висока цена
Два пъти по-малко хлебна пшеница ще влезе в складовете на зърнопроизводителите тази година в сравнение с миналата. Цените на зърното ще бъдат доста по високи, а качеството лошо.
Това съобщиха от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Падналите дъждове са причина не само за по-малкото количество, но и за по-лошото качество на зърното. До момента около 80% от житната реколта е прибрана, като най-малък е процентът в Североизточна България - 70 на сто.
Заради дъждовете и резките промени на времето, в Добруджа през тази година ще жънат и през август, което не е било досега. До момента в страната са прибрани едва 2 700 000 тона пшеница от общо очаквани около 3 млн. и 400 хиляди тона. Очертава се едва 600 000 тона да е хлебната пшеница, което е двойно по-малко в сравнение с миналата година.
Противоречиви са данните за качеството на хлебното зърно. Докато зърнопроизводителите от засегнатите райони твърдят, че то ще бъде далеч по-ниско в сравнение с предишните години, то според експертите от Добруджанския земеделски институт - твърде много се спекулира с твърденията за лошо качество на пшеницата.
Това се прави в услуга на търговците, които искат да купуват на по-ниски цени. Има търсене на жито от сегашната реколта, и то голямо, но купувачите предлагат ниски цени, които не удовлетворяват производителите. Така че на практика търговия няма. Няма сериозни предпоставки да се вдига цената на хляба у нас, заяви земеделският министър Мирослав Найденов
Цените на пшеницата на световния пазар достигнаха 23-месечен максимум на фона на нарастващите опасения за развитието на ситуацията на зърнения пазар в Русия предвид сушата в редица региони на страната. На Чикагската зърнена борса пшеницата поскъпна с 2,7 процента, като бушел пшеница (27,3 килограма) се търгуваше за 6,795 долара. Това е най-високата цена от есента на 2008 година.
Заради необичайните горещини в голяма част от Източна Европа и Казахстан специалистите преразглеждат към понижение прогнозите за реколтата от пшеница и други култури в Русия, Украйна и Казахстан, съобщи представител на Световния съвет по зърното, чиято централа е в Лондон.