Собственик на 500 коли
Видинчанин има регистрирани на свое име над 500 автомобила, други петима имат регистрирани на свое име по над 300 автомобила.
Това съобщи шефът на Пътна полиция във Видин главен инспектор Красимир Живков.
От 100 до 200 коли са регистрирали на свое име 10 души. Петнадесет пък се водят собственици на по 50-100 автомобила, сочи справка, издадена от сектор "Пътна полиция".
Всеки ден във Видинско се регистрират между 30-40 автомобила и пред сградата на управлението е истински панаир от коли втора употреба, които чакат за регистрация. За 6-те месеца на годината във Видинско са регистрирани 4 417 моторни превозни средства и почти всички автомобили са стари на повече от 5 години. Над 50 на сто от тях са предназначени и "заминават" с българска регистрация за Румъния, каза гл.инспектор Красимир Живков. За същия период от време във Видинска област са пререгистрирани 1 321 автомобила.
Причината за регистрирането на стотици автомобили втора ръка на името на един човек, е крайграничен бизнес с возилата, съществуващ вече повече от година. Леките автомобили с българска регистрация преминават в ръцете на румънски граждани и после се карат по пътищата на северната ни съседка напълно законно, но само с генерално пълномощно, разказаха специалистите.
Според експертите процедурата е следната: българският гражданин регистрира автомобила на свое име, после сключва договор за покупко-продажба с румънския купувач, издава му генерално пълномощно да управлява автомобила.
Колата заминава за Румъния, където се движи необезпокоявано с българска регистрация и не се регистрира на място. С договора за покупко-продажба обаче българският гражданин, който вече е получил сумата за автомобила и услугата, отива в данъчната служба и се освобождава от данъци.
Новата схема позволява на вносители на стари автомобили от Западна Европа да реализират чиста печалба, без да плащат данъци за това, разкриват специалистите.
По веригата, която работи вече втора година, участват български и румънски граждани. Хората около видинската "Пътна полиция", които регистрират автомобили са едни и същи, сменят се само румънските граждани кандидат-купувачи.
Напоследък за автомобилите им идва човек с автовоз, тъй като излиза по-евтино, товари автомобилите, регистрирани с български номера и тръгва да ги достави в Румъния, обясняват свидетели на процедурите. Има и нова професия. За сумата от 25-50 евро или левовата им равностойност в КАТ се водят бедни подставени лица, на чието име се регистрират автомобилите и после се прехвърлят на румънски граждани.
Регистрирането на кола в северната ни съседка излиза 3 хил. лв., а у нас това е между 500 - 600 лв., в зависимост от годината на производство на колата. Хората са категорични, че работещите "регистрация на коли на румънци", вземат доста пари на ръка.
"Далавера" се върти от дълго време основно в граничещите с Румъния български градове - Видин, Русе, Добрич, посочиха експертите. Схемата е проста и работи безупречно. С колко е ощетена хазната е трудно да се каже - данъците на автомобилите са от 50 до 2 000 лева за година, коментираха те.
Източник: БТА