След разочароващо лято за щатските пазари инвеститорите очакват минимален ръст през есента, освен ако най-голямата световна икономика не промени рязко посоката си на развитие.

Индексът Standard & Poor's 500 приключи миналия петък при ниво от 1 105 пункта, или едва 1.4% над затварянето си на 28 май.

Според изследване сред 10 портфолио мениджъри, направено от финансовото издание Barron's широкият индикатор, барометър за световните пазари е възможно да регистрира ръст от около 7% до декември и да приключи годината при ниво от 1 184 пункта.

Въпреки че консенсусното мнение е за повишение, мненията на специалистите се различават в широки граници.

Според бичи настроените анализатори, индексът ще регистрира повишение от 18% до около 1 300 пункта, като отражение на прогнозираното възстановяване на щатската икономика през есента.

Останалите очакват нулево изменение на индекса от текущите му нива и приключване при 1 100 пункта.

Фундаментално настроените инвеститори насочват своето внимание към доброто представяне на щатските компании по отношение на техните резултати.

Тези, които не са чак толкова оптимистично настроени пък, акцентират на слабото представяне на щатската икономика, слабостта в пазара на труда и растящия бюджетен дефицит.

Лихвите по 10-годишните щатски държавни ценни книжа се понижиха до 18-месечно дъно под 2.5% през изминалия месец.

Половината от анализаторите очакват доходността по последните да се запази на нива около посоченото.

Индексът S&P 500 се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от под 13, на фона на движението му в рамките между 11 и 28 през последните 15 години. По това отношение индексът не изглежда много скъп.

Шансовете за изпадане в нова рецесия за най-голямата световна икономика се определят в границите на между 30 и 35%.

Щатските компании разполагат с налични средства от 1.05 трлн. долара, или 3.2 трлн. долара, ако се включат и банките.

Така те разполагат с достатъчно средства, както да наемат нова работна сила, така и да харчат за инвестиции, което се очаква да доведе до подобрение за цялостната ситуация.

Бизнес инвестициите допринасят за около 10.3% от щатския БВП, което е под средното за последното десетилетие от 10.8% и 12% преди старта на кризата.

Специалистите не очакват повече стимулиращи действия от страна на правителството. Нивото на правителствените разходи вече възлизат на над 25% от щатската икономика, ниво невиждано от Втората световна война насам.

Корпоративните печалби се очаква да регистрират ръст от 22% през тази година, но като заплаха се сочи прогнозираното забавяне на този ръст до рамките на 2-3% през следващата година, дори и на фона на очаквания ръст в продажбите с 5-6%.