Начини да намaлите имуществената си застраховка
Имущественото застраховане все още е относително малък процент от общозастрахователния пазар, доминиран от автомобилното застраховане.
Последните няколко земетресения обаче, или това че са обрали вашия съсед, докато е бил на море, могат да ви накарат да помислите за застраховка на имущество. Естествено, всеки иска да направи това при най-изгодни условия и на най-ниска цена. Ето и няколко съвета:
1. Направете добро проучване
Проверете сайтове, където има сравнение на цените и условията на имущественото застраховане на различните компании. Така ще спестите много време и обикаляне по различните застрахователи.
2. Избягвайте твърде евтините (прекалено скъпите) застраховки
На пазара се предлагат застраховки за изключително ниска сума, които покриват щети в рамките на 2-3 хиляди лева.
Те обаче са много условни и покриват само определени рискове до относително ниска сума на изплащане на щетите (един вид полузастраховани сте).
Най-вероятно при настъпване на застрахователно събитие щетите ви ще се в пъти по-високи. На малко по-висока цена, ще можете да застраховате имуществото си до пълния размер на потенциалните загуби.
Естествено, другият вариант на презастраховане също не е препоръчителен. Няма особено голям смисъл да плащате застраховка с покритие до 50 000 лева, при положение, че евентуалните щети, които бихте могли да получите са в рамките на до 10-20 хиляди лева.
3. Попитайте за пакетна застраховка
Често застрахователите могат да предлагат отстъпки, ако си направите всички застраховки там (например автомобилна и имуществена). Попитайте дали ще ви направят отстъпка и сравнете цената с тази в други застрахователи.
4. Подобрете сигурността и безопасността на дома
Допълнителни заключващи системи, противопожарни системи и детектори и други подобрения, освен че ще ви направят по-спокойни за вашата собственост, също така могат да доведат до намаляване на застрахователната премия.
5. Спрете цигарите
Много често причини за пожари стават цигарите. В развитите страни някои застрахователи предлагат намаляване на премията, ако никой от семейството не пуши.
6. Търсете групови отстъпки
Застрахователите често са склонни да правят допълнителни отстъпки при по-големи групови застраховки. Това може да важи както за работодатели, така и в случай, че организирате всички съседи във входа и си направите групова застраховка. Така можете да потърсите някаква допълнителна отстъпка от застрахователя.
7. Не сменяйте застрахователя си
Разбира се това важи за случаи, когато няма някакви значително по-добри оферти на пазара. Ако няколко години сте в един и същ застраховател е много вероятно да се облагодетелствате от някаква програма за лоялни клиенти, която да ви спести пари.
8. Поддържайте добра кредитна история
Много застрахователи прибягват до проверка на кредитното досие, за да преценят риска от това да застраховат субекта.