Работодателите масово готвят съкращения заради осигуровките
До понеделник ще има решение как ще се увеличава стажът и възрастта за пенсиониране и това ще стане в диалог със синдикатите. Това заяви социалният министър Тотю Младенов, който се срещна с участниците в протеста, организиран от КНСБ срещу пенсионната реформа.
Пред повече от 10 хиляди протестиращи, социалният министър обеща, че поетите ангажименти за увеличаване на осигурителната вноска от догодина ще бъдат изпълнени, а новият проект на социалния кодекс ще бъде внесен след приемането му с консенсус от синдикати и работодатели.
Осигурителният стаж ще се повишава плавно - с 3-4 месеца на година, допълни социалният министър. От коя година това ще стане, предстои да бъде решено съвместно със синдикатите.
В проекта на протокол за съгласие между синдикатите и премиера е записано, че стажът ще нараства от 2016 г. По тази мярка, както и по друга - за удължаване преходния период за пенсиониране на категорийните работници и служители до 2014 г. без промяна на възрастта за пенсиониране, все още има неясноти.
По тази причина беше отложено подписването на протокола във вторник, което бе и повод за протеста.
Междувременно споровете за новата осигурителна вноска продължават да предизвикват спорове.
По думите на Евгени Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в сферата на невярното е обвинението на синдикатите, че с намаляването на осигурителните вноски в ръцете на бизнеса са останали 13 млрд. лв., без това да е довело до създаването на нови работни места.
"Защото благодарение на намалените осигуровки България имаше преки чужди инвестиции от порядъка на не по-малко от 25-30% от националния си доход, което беше един от основните двигатели на икономиката. Безработицата беше на моменти под 6%, което дори не е здравословно, заплатите растяха с всяка изминала година и стигнаха в някои отрасли абсолютно европейски нива. На ниво "мениджмънт" заплатите бяха еквивалентни на тези в т. нар. "Стара Европа", т. е. Западна Европа. Така че това, което беше направено през последните няколко години, даде пряк резултат за растежа на икономиката и за натрупаното национално богатство", посочи той.
Според анкета на КРИБ 50% от работодателите отговарят, че това ще навреди сериозно на техния бизнес, а останалите 45-6%, тъй като още не е приключило окончателно анкетирането, отговарят, че ще имат много големи трудности, но ще търсят начини да излязат от тази ситуация. Около 55% заявяват твърдо, че ще съкратят работници и служители, 65% заявяват, че ще намалят заплатите. Сборът е повече от 100, защото са дали някои от анкетираните два отговора, т. е. и ще съкратят работници, и ще намалят заплати ... 10% ще изнесат дейността си зад граница и на най-важния въпрос, дали имат информация за това дали синдикатите са информирали техните работници и служители за искането на синдикатите да им бъдат намалени доходите, т. е. на техните членове, поради увеличение на личната им вноска за пенсия, 98% отговарят категорично: "Моите работници и служители не са информирани от синдикатите за това тяхно искане", обясни той.
Оттук нататък икономиката може да върви с ускорени темпове надолу и само надолу, категоричен бе изпълнителният директор на КРИБ. "Вчера не, онзи ден фондация "Конрад Аденауер" съобщи, че основна икономическа тема по време на посещението на канцлира Меркел ще бъде несигурността на германските инвестиции в България. Има защо", убеден е той.
Източник: БНТ. бТВ. БНР