След като ви представихме професиите на бъдещето, вижте и за кои професии търсенето намалява и все повече ще намалява в идните години.

Разбира се, те сигурно няма да изчезнат съвсем, но бройката на позициите ще бъде силно ограничена, твърди CNBС в своя класация на квалифицираните професии (за тях се иска поне бакалавърска степен), за които няма да има много търсене в скоро време:

Кореспонденти

В момента в САЩ има 61 600 репортери-кореспонденти. Очаква се броят им да намалее с 8% в следващите 10 години.

Средната заплата за позицията е 34 850 долара.

Причината за това е свиването на разходите и консолидацията при медиите - те все повече ползват едни други като източници и вече много медии предпочитат да се цитират вместо да пращат свой човек на всяко събитие, особено чуждестранно.

Кореспондентите са първите, които медиите съкращават в трудни времена, или променят договорите им на хонорар, вместо на постоянна работа.

Застрахователни агенти

В САЩ в момента има 103 000 такива, но се очаква броят им да намалее с 4% в следващите 10 години. Средната им заплата е 56 790 долара.

Причините за намаляване на броя на служителите тук са технологиите и интернет.

Компютърни програмисти

В САЩ има 426 700 такива служители в момента. Очаква се броят им да намалее с 3% в следващите 10 години. Средната заплата е 69 620.

Тук трябва да направим уточнение - не става въпрос за така наречените софтуерни инженери (тези, които пишат софтуера) - те ще са сред най-търсените професии в следващите десет години (търсенето им се очаква да нарасне с 32%).

Става въпрос за компютърните програмисти, или тези, които пишат инструкциите, с които компютърът ползва софтуера.

Причините са двустранни - все повече хора сами могат да пишат и да инсталират програмите си, а другата е аутсорсинг - едно от лошите неща на това да работиш в света на технологиите и интернета е, че работата ти може да се върши от всяка точка на света и компаниите биха предпочели някой индиец, на който ще плащат по-малко пари, отколкото на американец или европеец.

Съдии

В САЩ в момента има 26 900 съдии. Броят им ще спадне с около 3% в следващите 10 години. Средна заплата: 110 220 долара.

Странно, при положение, че днес хората имат мания да се съдят за какво ли не. Причината е проста - няма пари. Освен това конкуренцията е много голяма и трудно се става съдия - не виждате такива обяви всеки ден, нали?

В последно време пък, все повече хора се съгласяват на извънсъдебно споразумение и така и не стигат до съд, пише CNBC.

Инженер-химик

В САЩ има 31 700 инженер-химици.

Очаква се те да намалеят с 2% в следващите 10 години. Средната заплата за тях е 84 680 долара.

Тези специалисти работят в сферата на производството на бензин, синтетични материали, цимент и други.

Сред инженерните професии за в бъдеше ще се търсят такива в областта на биомедицината, както и строителни инженери.

Причината за понижено търсене на инженери в други сфери е намаляване на разходите.

Мениджъри в рекламата

В САЩ има 44 600 такива, средната им заплата е 80 220 долара. Броят им се очаква да намалее с 2%.

Като цяло търсенето на хора в областта на рекламата и ПР-а ще се увеличи с около 13%, но не и на ръководните позиции. Рекламата е сред първите разходи, които компаниите съкращават в трудни времена, а и тя все повече се премества в интернет и това ще промени бизнеса като цяло.

Изпълнителни директори

В САЩ има 400 400 изпълнителни директори, при средна заплата 158 560 долара. Броят им ще намалее с 1%.

Конкуренцията тук е много сериозна - всеки иска да е шеф. Ще успеят тези, които умеят да намаляват разходите без да намаляват производителността, които са на „ти" с технологиите и владеят чужди езици. Проспектите са най-добри пред тези в сектора на здравеопазването, а най-лоши в този на производството.

Редактори

В САЩ има 129 600 редактори, средната им заплата е 49 990 долара.

Конкуренцията в журналистиката винаги е била огромна.

В последните години обаче медиите все повече прибягват до услуги на автори на хонорара и предлагат постоянна позиция по-трудно и по-рядко.