Индустриалното производство в САЩ отчете спад от 0.2% през септември, спрямо август, отразявайки спада в сферата, която първоначално бе двигателят на икономическото възстановяване в страната. Това е първото понижение на показателя след шест последователни месеца на ръст, като очакванията на анализаторите бе за нов ръст от 0.3%. На годишна база индустриалното производство е нараснало с 5.4%. Неприятните новини от сектора не свършват с това, след като стана ясно, че данните за нивото на производството от април до август са ревизирани надолу. Това подсили увереността, че Фед ще купи още американски ДЦК, за да защити възстановяването.

След данните доларът леко се понижи спрямо еврото. Курсът на валутната двойка достигна 1.3997, след като по-рано през деня се търгуваше на нива от 1.3830/80 долара за евро, преди оповестяване на данните. Единната валута намери сериозна съпротива в 1.4000 и малко след края на американската сесия отново тръгна надолу. Като цяло американската валута успя да завърши денят на положителна територия спрямо кошницата от валути.

Допълнителен фактор в подкрепа на долара бе увеличаването на доходността на американските облигации. Доходността на 10 г. облигации на САЩ проби негативната си тенденция от септември, а броят на късите позиции в долари е спаднал до 29 млрд. долара към 12 октомври, спрямо 30.5 млрд. долара, седмица по-рано.

Американската банка Citigroup обяви нетна печалба за Q3 на 2010г. от 2.17 млрд. долара, или по 0.07 долара на акция, при средни прогнози на Уолстрийт за 0.05 - 0.06 печалба и спрямо печалба от 101 млн. долара за Q3 на 2009г. От Citigroup Inc. бе заявено, че печалбата е нараснала, надминавайки очакванията на анализаторите, като основна причина за това е, че компанията е намалила резервите по загуби от заеми с 1.99 млрд. долара. Загубите от лоши кредити са спаднали до 7.66 млрд. от 11 млрд. долара.

IBM също обяви по-добра печалба от очакванията. Технологичният гигант е постигнал печалба от 2.82 долара за акция при очаквания от 2.75 долара и 2.40, за предходния период. Друг технологичен гигант Apple също отчете по-добра от очакванията печалба, в размер на 4.64 долара за акция и очаквания за 4.08 долара. Но продажбите на новият iPad разочарова пазарът със своите 4.19 млн., при очаквания за близо 5 млн. продажби. Фючърсите на компанията се сринаха с повече от 20 долара след затварянето на пазара.

Изпълнителният директор на МВФ Доминик-Щраус Кан заяви, че страните трябва да положат усилия, за да направят световния финансов сектор по-сигурен и по-стабилен, като съответните реформи трябва да бъдат адресирани към всички финансови институции, а не само към банките. 'Капиталовите потоци представляват голяма възможност за Азия, но са и голямо предизвикателство. От друга страна обаче, някои потоци могат да бъдат дестабилизиращи. Те могат да доведат до прекалена волатилност на валутния пазар, ръст в кредитите, прекалено покачване на цените на активите и финансова нестабилност', добави Кан.

Днес предстоят индексите на текущите условия и икономическите очаквания за Еврозоната и в частност за Германия. С интерес се очакват изявленията на Жан Клод Трише, а по-късно вечерта и тези на Марвин Кинг и Бен Бернанке, както и редица изказвания на членовете на Федералния резерв. Днес ще бъдат публикувани и редица важни отчети, сред които на Bank of America , Bank of New York Mellon , Goldman Sachs, Coca-Cola и Yahoo .

Тази сутрин едно евро се разменя на нива от 1.3910/30 долара.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД