Щатските данъкоплатци на печалба от спасителните планове
Спасяването на изпадналите в затруднение щатски финансови компании е донесло доход за данъкоплатците, по-голям от тази по 30-годишните облигации, пише финансовото издание Bloomberg.
Въз основа на настоящите цени, по които се търгуват акциите на компаниите, получили помощ в размер на 309 млрд. долара, печалбата възлиза на 25.2 млрд. долара, или доход от 8.2% за две години.
Това превишава доходността на щатските държавни облигации, високолихвените спестовни сметки, доходът реализиран на паричните пазари за същия период, както и този от депозити.
Инвестирането на борсата или в злато обаче би донесло значително по-добър доход от реализирания.
Когато правителството за пръв път оповести плановете си да налее огромни по размер средства за спасяването на финансовата си система, мнозина очакваха то да загуби стотици милиарди долари. Две години по-късно се оказва, че тези инвестиции далеч не са били толкова лоши. В същото време близо две трети от средствата вече са върнати на правителството.
От 20 октомври 2008 година до вчера, 30-годишните държавни ценни книжа са донесли доход за инвеститорите от средно 4.1%. Средните лихви за депозити на стойност над 10 000 долара са били в диапазона между 0.36 и 0.92% през последните две години.
Разбира се, фондовите пазари са били далеч по-добре представящи се през този период, като широкият индекс Standard & Poor's 500 се е повишил с 24% през последните две години.