41% от членовете на БСК са за оттегляне от НСТС
Повечето, или 72.80% от анкетираните членове на Българска стопанска камара (БСК), предлагат да бъдат алармирани международните организации и институции относно дискриминационното отношение на правителството спрямо работодателите и заетите, и провеждане на политика на национализация на обществени фондове.
41.6% предлагат работодателските организации да се оттеглят от участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество, поради несъобразяване с техните виждания и аргументи.
Едва 10% от участниците в анкетата смятат, че работодателските организации трябва да проявят отново толерантност към синдикатите и правителството и да отстъпят в името на т.нар. социален мир.
Това са някои от изводите, които направиха от БСК в резултат на проведено анкетно проучване сред своите членове. От камарата зададоха два въпроса:
1. Какви действия да предприемат работодателските организации?
2. Какви мерки на протест бихте приели конкретно Вие като работодател?
Според БСК българското правителство не се е съобразило с вижданията и предложенията на национално представителните работодателски организации и едностранно, по предложение и под уличния натиск на синдикатите, е решило:
1. Да вдигне осигурителните вноски с 1.8 процентни пункта от 01.01.2011 г.
2. Да не се изпълни постигнатото споразумение от 2000 г. между работодателските и синдикалните организации за равно разпределение на осигурителните вноски между работодатели и заети в съотношение 50:50
3. Да национализира резерва на Националната здравноосигурителна каса
4. Да национализира вноските на работодателите в професионалните пенсионни фондове, като ги прехвърли в одържавен солидарен пенсионен фонд. По този начин се ликвидира възможността за отчитане на индивидуалния принос на работодателя и се лишат от право на наследственост на натрупаните пенсионни вноски от близките на осигурените лица.
С тези решения се нарушава грубо бизнес средата, изпращат се негативни сигнали към международната инвестиционна общност и се ерозира граденият повече от 20 години социален диалог в страната, смятат от камарата.
Част от анкетираните членове на БСК са направили и конкретни предложения (извън заложените във въпросника), вкл. да се предприемат мерки по съдебен ред срещу едностранно нарушаване от страна на правителството на действаща нормативна уредба и договорености в посочените сфери.
Относно потенциалните мерки, които анкетираните биха предприели като работодатели, 76.8% от тях отговарят, че са склонни да оптимизират фирмения персонал чрез освобождаване на ненатоварените или неквалифицирани работници, а 34.4% биха намалили заплатите с 1.8 процентни пункта, за да компенсират увеличението на частта на работодателя от осигурителните вноски и то да стане изцяло за сметка на заетите.
5.6% от запитаните заявяват, че ще въведат гъвкави форми на заетост в своите предприятия, ще намалят вече предвидени разходи или ще компенсират процента увеличение на осигурителната вноска, но не за сметка на работните заплати.