Банковата система с едва 14 млн. лв. печалба за септември
Банковата система приключва третото тримесечие на годината със съхранени капиталови буфери, запазена ликвидна позиция и добри нива на доходност, става ясно от месечен анализ на БНБ, публикуван на страницата й.
Отчетеното нарастване на класифицираните експозиции е в рамките на стойностите, регистрирани през последните три тримесечия.
В края на септември делът на експозициите с просрочие над 90 дни в брутните кредити (без тези за кредитни институции) е 10.61% (при 9.45% към юни), като достигнатите нива на кредитния риск са управляеми.
Нарастващият размер на обезценката (947 млн. лв. в края на тримесечието) продължава да оказва влияние върху печалбата на системата, която в края на септември е 476 млн. лв. Само за последния месец банките спечелиха 14 млн. лв., спрямо 61 млн. лв. за август.
Съотношението за обща капиталова адекватност в рамките на тримесечието слабо намалява до 17.80% (при 18.03% към юни). Предприетите от редица кредитни институции мерки за допълнително укрепване на капиталовата позиция са предпоставка да бъдат запазени нивата на капитала от първи ред и на капиталовия излишък в банковата система (близо 3 млрд. лв. в края на септември).
Съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите също не търпи промяна спрямо юни и към 30 септември 2010 г. възлиза на 22.2%. Всички банки спазват препоръчаното от БНБ ниво на ликвидност за покритие на привлечените средства от граждани и домакинства и институции, различни от кредитни.
През третото тримесечие не се наблюдава промяна във факторите, влияещи върху дейността на банките. Регистрираното нарастване на активите с 1.6% до 72.1 млрд. лв. е повлияно и от обратно изкупуване на кредити. Увеличените привлечени средства са инвестирани както в кредити, така и в ценни книжа - основно български ДЦК.
Същевременно е налице и увеличаване на паричните средства на кредитните институции с 6.0%. Динамиката води до засилване на пазарната позиция на групата на средните и малките кредитни институции до 39.8%.
Брутните кредити и аванси нарастват с 1.4% през тримесечието. Растежът на кредитите за предприятия (с 2.3%) е повлиян от връщането в баланса на системата на по-рано продадени кредитни портфейли.
Банките отчитат нарастване на жилищните ипотечни кредити (0.7%), докато при потребителските заеми е налице спад с 1.1%.
Привлечените средства нарастват с 1.3%, като увеличение е налице при кредитните институции, институциите, различни от кредитни, както и при гражданите и домакинствата. През тримесечието растежът на депозитната база изцяло компенсира спада от настъпили падежи при краткосрочното, дългосрочното финансиране и при репо сделките.
Депозитите от граждани и домакинства се увеличават с 1.5%, а от институции, различни от кредитни - с 0.6%.
Резидентната структура на източниците на финансиране на банковата дейност се запазва спрямо юни, като в края на септември ресурсът от нерезиденти е ¼ от общия размер на привлечените средства.
Балансовият капитал на системата през отчетното тримесечие се повишава с 1.7%, което се дължи на дохода от текущата година. Емитираният капитал се увеличава с 1.4%, а преоценъчните резерви - с 1.9%.