Предстои ключова седмица за бъдещето на САЩ и долара
Доларът затвори петъчната търговия със силен спад, след като диктуваше събитията на пазара почти през цялата седмица. Серията важни икономически данни от САЩ не успяха да променят настройката на финансовите пазари относно очакваната нова финансова програма на ФЕД идната сряда. Основният катализатор за спада на долара се оказа прогнозата на агенция Fitch относно икономическото възстановяване на световната икономика.
Според агенцията икономическото възстановяване е в ход, но прогнозите за възходяща ревизия са за Европа и Великобритания с около 0.5%, съответно до 1.8% и 1.7%, докато прогнозите за растеж на САЩ са ревизирани низходящо с 0.3%, до 2.7%, за 2010 г. Слабият жилищен и трудов пазар в САЩ влияят в най-голяма степен върху възстановяването. Въпреки че Fitch понижи очакванията си за БВП за САЩ, то рецесия с двойно дъно не се включва в прогнозите на агенцията.
Въпреки прогнозните очаквания, данните за БВП на САЩ за третото тримесечие отчетоха ръст от 2%, показва търговското министерство на страната. Това съвпада с очакванията на икономистите, като ръстът е с 0.3 процентни пункта по-висок от този за второто тримесечие. На годишна база икономиката на САЩ е нараснала с 3.1% през третото тримесечие, което е най-силният скок от началото на кризата досега. Икономическото възстановяване не е достатъчно, за да може да предотврати растящата безработица. Компаниите не откриват нови работни места поради опасения, че икономиката на страната ще остане слаба.
Британският паунд бе сред най-търсените валути през изминалата седмица, след като рейтинговата агенция Standard & Poor's обяви, че ревизира своите перспективи за кредитния рейтинг на Великобритания до „стабилен" от „негативен". Допълнителна подкрепа бяха и добрите данни относно предварителната оценка на БВП за страната, според които икономиката е отчела ръст от 0.8% за периода юли-септември.
МВФ определи курса на австралийския долар като надценен с 5 до 15 %, китайския юан като много надценен, курсовете на еврото и паунда отговарят на фундаменталните данни. Според МВФ, цените на недвижимостите в Австралия са надценени с 15 %, което преви уязвими домакинства с ипотечни кредити, които не разполагат с достатъчно финансиране в случай на евентуален спад на цената на обезпечението.
Следващата седмица е богата на събития - Междинни избори в САЩ на 2 ноември, Заседание на Федералния резерв на 3 ноември, на което ще бъде обявен размерът на програмата за финансово стимулиране на икономиката. Основното очакване на пазарите е Фед да започне да изкупува облигации за 500 млрд. долара за период от пет месеца. Според "Файненшъл Таймс", предстоящата седмица е повратна за икономиката на САЩ. Фед ще вземе своето решение ден след изборите за Конгреса. Според анализатори пазарната реакция на тези две събития ще определи дали икономическата ще поеме силно нагоре, или ще продължи да се възстановява прекалено бавно. Предстоят също така извънредно заседание на централната банка на Япония на 4 ноември, заетост и безработица в САЩ на 5 ноември.
Всички тези ключови събития и данни подсказват, че новия месец ще започне с нова, силно волатилна търговия на валутните и капиталови пазари, като напрежението на инвеститорите може да остане в сила и до срещата на лидерите на страните от Г-20, в края на следващата седмица.
Тази сутрин единната валута отчита възходящо движение и се разменя на нива от 1.3980 - 1.4000 спрямо американският долар.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД