Калифорния отхвърли легализирането на марихуаната
43 на сто от калифорнийците с право на глас се обявиха за легализация на леката дрога, 57% обаче гласуваха против, съобщиха местни медии, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Така Калифорния не стана първият щат, легализирал марихуаната, добавя агенцията. Проваленото предложение за поправка в щатския закон предвиждаше да се разреши на хората, навършили 21 години, да притежават до 28 грама марихуана, да я пушат на места, които не са обществени, а също да отглеждат и продават индийски коноп по лиценз от властите.
Според прогнозите данъкът от продажбите би налял нови средства в щатската хазна. Като страничен ефект се очакваше цените на нелегалния пазар на марихуана да паднат и в същото време да бъде намален броят на арестите за притежание на марихуана, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.
Междувременно демократът Джери Браун бе избран за губернатор на Калифорния - най-богатия и с най-голямо население щат в САЩ, на мястото на републиканеца Арнолд Шварценегер.
Референдум за легализиране на марихуаната за медицински нужди имаше и в Южна Дакота.
В Калифорния гласуват и за временното замразяване на закона за драстично ограничаване на парниковите емисии, поне докато нивото на безработицата в щата не падне до 5,5%.
Оклахома, в централната част на САЩ, пък стана първият щат, в който се забранява шариатът, съобщи ДПА. Шариатът (шериатът) е съвкупност от правови, морални и религиозни норми на исляма, които обхващат всички страни на живота на ортодоксалните мюсюлмани.
На гласуване е бил поставен въпрос за поправка към конституцията на Оклахома, с която на щатските съдилища се забранява да вземат предвид шариата или международното право при вземането на решения.
Според ДПА, в Оклахома няма прецедент с вземане на решение на основа на шариата или международното право.
Гласоподавателите в Оклахома гласуваха още английският "да бъде обявен за общ и обединяващ език".
Сред останалите въпроси, гласувани на референдум в отделните щати, са намаляването на данъците, забраната на абортите и отмяна на федералния закон за задължителните здравни осигуровки.
Източник: БТА