Министерството на икономиката, енергетиката и туризма предлага да се запази туристическата такса вместо да има данък върху всяко легло в местата за настаняване. Това каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов.

Според изискванията на Европейската комисия трябва да се изравни данъкът за организирани и неорганизирани групи туристи. На този етап груповите почивки се облагат със 7%, а индивидуалните - с 20%. Ставката на данъка трябва да се уеднакви от 2011 г., като последното предложение е тя да е 9% от края на летния сезон догодина.

Браншът обаче настоява единната ставка да е 7%, Министерството на финансите предлага 14%.

Новото становище на МИЕТ е да има туристическа такса, защото логиката е, че таксата се плаща от туриста на хотелиера, а хотелиерът я плаща на общината, докато данъкът се плаща от хотелиера.

За нас е по-реално да бъде такса, която да има размер, който е минимален, и увеличаването на приходите, при ефективен контрол, да бъде за сметка на нощувките, каза Маринов.

При данъка приходите ще се формират само на брой легла, като в близко време не се очаква техният брой да бъде увеличен. Според Маринов увеличеният приход от този данък в бъдеще би бил само за сметка на увеличаване на размера му. Докато при таксата, при увеличаване на нощувките, ще се увеличат и постъпленията, в което по думите на Маринов има по-голяма икономическа логика.

Маринов каза, че се предлага според категорията на средството за настаняване да има долна и горна граница на таксата, която ще се плаща на легло.

Ако се приемат предложенията на министерството, приходите от туристически такси се очаква да достигнат над 21 млн. лв. За миналата година те бяха 13.6 млн. лв.

Източник: БТА