Право в СУ е най-харесваната специалност у нас
Специалността "Право" в Софийския университет е на първо място в класацията по професионално направление за тази специалност.
Това показва рейтинговата система на висшите училища в интернет, представена днес на кръгла маса от Министерството на образованието, младежта и науката, и института "Отворено общество".
Правото в СУ събира 69 от 100 възможни точки в класацията за това професионално направление, изучавано в различните висши училища у нас.
На второ място е специалността "Право" в УНСС, събрала 63 точки.
Професионалното направление "Право" е едно от най-търсените и престижните у нас, коментира Георги Стойчев от "Отворено общество".
На трето място в класацията е Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" с 51 точки, следван от Великотърновският - с 50 точки. Югозападният университет "Неофит Рилски" и Нов български университет получават 49 точки, а Русенският университет "Ангел Кънчев" - 45 точки. На последните места в класацията за направлението "Право" са Бургаският свободен университет с 44 точки и Варненският свободен университет с 40 точки.
Класацията показва, че средният осигурителен доход на завършилите право в СУ през последните три години е 1064 лева, а в УНСС - 1184 лева, а в Югозападния университет - 847 лева.
Нулева е безработицата сред завършилите право в Софийския университет, в УНСС - е под 2 процента, а в Пловдивския университет е малко по-висока - 2 процента, съобщи Георги Стойчев. Той отбеляза, че в Русенския университет безработицата сред завършилите прависти е близо 8 процента.
Показателят "реализация на студентите" в професионално направление "Право" показва, че малко по-добра реализация имат възпитаниците на УНСС спрямо тези на СУ, коментира Стойчев. Според критерия безработица сред завършилите право, най-ниско е нивото в НБУ.
От средата на 2011 г. рейтинговата система на университетите ще бъде реален инструмент за финансиране - за най-добрите професионални направления приоритетно ще има пари, а за лошите ще бъдат намалени. Идеята е в бъдеще държавата да престане да ги издържа, заяви министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов след представянето на рейтинговата система.
В България има 51 висши училища, които обучават над 250 000 студенти в над 600 специалности, разпределени в 52 професионални направления. Рейтинговата система на висшите училища позволява изработването на различни класации на висшите училища по всички професионални направления на базата на 51 индикатора.
Източник: БТА