Ново понижение за щатските индекси
Цените на акциите и на щатските облигации паднаха във вторник, докато суровините поскъпнаха до двегодишни върхове, информира AP.
Цените на среброто, соята и медта вчера скочиха до най-високите си нива от октомври 2008 г., тъй като инвеститорите насочиха средства към твърдите активи в очакване, че планът за стимулиране на икономиката на Федералния резерв ще продължи да обезценява долара. Инвеститорите очакват, че суровините ще запазят цените си дори и ако доларът поевтинее.
Федералният резерв на САЩ планира да закупи държавни облигации за 600 млрд. долара в следващите шест месеца в опит да свали лихвите и да насърчи кредитирането и потребителските разходи.
Цените на щатските държавни ценни книжа вчера паднаха въпреки добрите резултати на търга за 10-годишни облигации. Инвеститорите се опасяват, че в престоящият търг на 30-годишни облигации търсенето може да е слабо.
Доларът се понижаваше спрямо останалите валути очакване на програмата на ФЕД, но вчера поскъпна с 0.9% спрямо индекс от други валути на фона на новите проблеми около Ирландия.
Инвеститорите се опасяват, че Ирландия няма да успее да одобри допълнителни ограничения на разходите и ще трябва да помоли за финансова помощ.
В крайна сметка вчера Dow Jones падна с 60.09 пункта, или 0.5%, до 11 346.75 пункта. S&P 500 се понижи с 9.85 пункта, или 0.8%, до 1 213.40 пункта, докато технологичният Nasdaq отчете спад от 17.07 пункта, или 0.7%, до 2 562.98 пункта.
Цената на златото вчера нарасна с 6.9 долара до 1.410.10 долара за тройунция. Ръстът при среброто беше от 5.4% до 28.906 долара за тройунция. Голямото поскъпване на среброто може би е в резултат на на това, че трейдърите купуват метала защото цената му е паднала под стандартното й съотношение с тази на златото. Златото обикновено се търгува на цена 50 пъти по-висока от тази на среброто.
Акциите на енергийният гигант Chevron Corp. вчера поевтиняха с 1.5%, след като компании обяви, че ще придобие производителя на природен газ Atlas Energy за 4.3 млрд. долара, след като подобни газови сделки сключиха по-големите й конкуренти Exxon Mobil Corp. и Royal Dutch Shell PLC.