Приеха на първо четене бюджета за обществено осигуряване
Депутатите приеха на първо четене законопроекта за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2011 година. Гласуваха 157 депутати. „За" гласуваха 114 народни представители , „против" бяха 43-ма, „въздържали се" - няма.
Най-съществената промяна в него е покачването на вноската за пенсии с 1.8 на сто от 1 януари догодина. Очаква се това да намали дефицита във фонд "Пенсии". Други 110 млн. лв. допълнително ще дойдат от увеличаването на минималните осигурителни прагове по професии. По-малки ще са и разходите за болнични, тъй като се запазва антикризисната мярка институтът да плаща от четвъртия ден на боледуването, а първите три да поема бизнесът.
Министърът на социалните грижи Тотю Младенов обясни пред парламента, че с бюджета за държавното обществено осигуряване за 2011 година се постигат две основни цели - намаляване на дефицита,натрупан в ДОО, който е над 2 млрд. лв. със 699 млн. лв. Втората цел е да се гарантира социалната защита на всички български граждани, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
„Ние намерихме този баланс, който дава дългосрочна устойчивост на пенсионната система. През тази една година всички политически партии имаха възможност да се включат в този дебат, тъй като той се водеше сред обществото с провеждането на редица кръгли маси в страната", посочи той. По думите му правителството на ГЕРБ намали осигурителната вноска с 0.2% като по този начин помага на бизнеса и дава устойчивост на основната социална защитна мрежа, каквато е държавното обществено осигуряване.
Като процент от БВП разходите за пенсии са 9.6%. Средната пенсия от 263 лв. ще нарасне на 265 лв., което е естественият ръст на пенсиите, тъй като новоотпуснатите пенсии са по-високи. Това каза пред народните представители по време на дискусията управителят на НОИ Христина Митрева. Митрева посочи, че нетният коефициент на заместване на доход от пенсия, наистина през 2011 година е по-нисък, което се дължи на това, че няма да има индексиране на пенсиите по швейцарското правило. По думите й въпреки това разходите за пенсии намаляват, защото са били отложени във времето увеличаването на вдовишката добавка и добавката за старост.
По отношение на разходите за отглеждане на малко дете, Митрева заяви, че те се увеличават от 350 млн. лв. през 2010 година - нарастват на 430 млн. лв., тоест с 80 млн. лв. Управителят на НОИ посочи, че увеличаването на срока за изчисление на срока от 12 на 18 месеца за майките, е практика на всички европейски държави.
Срещу бюджета се обявиха Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция.
„Предложеният бюджет е популизъм, липса на визия, непоследователност, непрозрачност и е вреден за осигурените лица и за бизнеса. Вместо да осигурява защита, той е превърнат в елемент на запазването на фиска. Това, което се предлага, е „демонтаж на социалната държава", заяви Драгомир Стойнев, председател на Комисията по труда и социалната политика и депутат от КБ.
От името на Синята коалиция Веселин Методиев заяви, че хаотичното внасяне на бюджети в парламента е институционален проблем. „Увеличението на вноските и тази игра с процентите от 2% до 1.8 изцяло не отговаря на текстовете, които бяха внесени в НС", заяви Методиев.
Той отбеляза, че не е отразено прехвърлянето на100-те милиона от професионалните фондове - така нар. „частична национализация" и посочи, че никой не е развълнуван какво ще се случи с пенсионната реформа 2035 година. „Един от най-големите проблеми е „средната класа"- хората, които са инициативни, хората, които са самонаемащи се лица", каза Методиев. Той обясни, че данъчното бреме и осигурителното бреме става толкова голямо, че приближава близо 20% от месечните им възможности и ще трябва да фалира на третия месец или да влезе в сивия сектор.
ДПС също не подкрепи бюджета, защото според парламентарната група на партията нивото на социална закрила на българските граждани не се повишава.
По материали на БНТ, БНР и Фокус