Илиева натопила и земеделския министър пред ОЛАФ
Земеделският министър Мирослав Найденов е подслушван повече от 6 месеца. Всички негови разговори са записвани със СРС от агенти на ДАНС. Причината е сигнал срещу министъра, подаден от бившата шефка на фонд "Земеделие" Калина Илиева. Тя твърдяла, че той й оказва натиск да пуска определени проекти по програмата за развитие на селските райони. Дори ходела на срещи с Найденов окичена със записващи устройства.
Подслушването е започнало в началото на пролетта. Досега обаче не били открити доказателства за твърденията на Илиева, която се оказа с фалшива диплома.
"Не се учудвам, започват да ми се изясняват много неща", коментира вчера Найденов. (Виж долу.)От ДАНС заявиха вчера, че не коментират проверки, защото са класифицирана информация.
Сигналът срещу земеделския министър е в един от 400-те и мейла, които Калина е пратила и до европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ. Мейлите са пускани срещу крупни фирми от месо- и млекопреработката, зърнопроизводители, животновъди и депутати. След тях са спрени стотици проекти за близо 200 млн. евро.
За много от тях фермерите вече водят дела срещу фонд "Земеделие". Възможно е, ако ги спечелят, да се наложи да им се плаща с пари от националния бюджет, защото срокът за усвояване на евросредствата може да изтече.
Калина Илиева е писала сигнали до ОЛАФ, ДАНС и прокуратурата не само за подчинени чиновници и експерти, а и срещу членове на политическия кабинет на земеделското министерство. Един от тях е за конфликт на интереси на зам.-министър Светлана Боянова, чийто съпруг Иван Боянов пък е шеф на правния отдел във фонд "Земеделие". Посочва се и че преди да влезе в кабинета "Борисов", зам.-министърката е била юрист в асоциацията на земеделските производители в България, чийто главен секретар Ивайло Тодоров имал консултантски фирми за европроекти. (Виж факсимиле от отговор на ОЛАФ по сигнал на Калина Илиева.)
Наскоро от Синята коалиция поискаха оставката на Мирослав Найденов заради назначението на Светлана Боянова. Тогава той я защити, че не е в конфликт на интереси, защото не била в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруга си. Той работел във фонда от 2000 г. и бил шеф на правния отдел от 2008 г. - много преди назначението на Боянова за зам.-министър.
От земеделското министерство обмислят да заведат регресен иск към Калина Илиева, ако бюджетът претърпи загуби заради нейното ръководство на фонда в продължение на 1 г. Заради фалшивите дипломи, с които с измама е заела поста, ще бъде поискано и да върне.
Мирослав Найденов: Злепоставя не мен, а България
Този подход с пускането на масови доноси злепоставя не мен, а България пред европейските партньори. За съжаление това не са сигнали за сериозни и груби нарушения, а откровено натопяване.
Случаят с Калина Илиева прилича на поговорката „Крадецът вика - дръжте крадеца". Писала е 400 сигнала срещу български производители, а в същото време самата тя е лъгала. Беше побъркала и ДАНС, и прокуратурата, защото всеки един сигнал трябва да бъде разследван. Оттук нататък са важни последиците от стотиците доноси.
Един Бог знае какво е искала и какво е правила Калина Илиева. Сега вече започвам да си обяснявам някои неща за себе си.
С фалшивата диплома Калина е заблудила не управителния съвет на фонд "Земеделие", а Министерството на образованието. На документа, с който е кандидатствала във фонда, стои подписът лично на тогавашния министър Даниел Вълчев. Нима мислите, че ще тръгна да разследвам легализирана диплома?!
Никой никога не е смятал, че тя е фалшива. Единственото съмнение беше дали отговаря на степен "магистър", или "бакалавър". Затова и беше правена проверка, включително и от посланика ни в Берлин, когото също съм занимавал. Оказа се, че документите на Висшето училище за техника и икономика отговарят на степен "магистър" в България.
Одит за управлението на бившата шефка
Решение за одит на управлението на Калина Илиева във фонд "Земеделие" от август 2009 г. до октомври 2010 г. ще бъде взето в понеделник. За тогава е насрочено заседание на управителния съвет на фонда под ръководството на министър Мирослав Найденов.
Ще се проверяват всички подписани договори от Илиева. Още отсега обаче е ясно, че в прокуратурата ще бъде пратено плащане от 4.6 млн. лв. по програма САПАРД за пазар на производители на плодове и зеленчуци в Кърджали. То е станало с еднолично решение на Калина Илиева и с пари от националния бюджет без съгласуване с управителния съвет на фонд "Земеделие".
Източник: 24 часа