Дълговата криза остава водеща тема на финансовите пазари
Еврото запази низходящата си тенденция и през изминалата седмица, понижавайки се с близо 2% до ниво 1.3164 долара. За негативната нагласа на инвеститорите към единната валута основно влияние продължиха да оказват Европейските дългови проблеми.
Рейтинговата агенция Moody"s понижи правителствения дългов рейтинг на Унгария с 2 степени, като през седмицата бе понижен с 3 пункта и кредитния рейтинг на Ирландия от страна на агенция Fitch. Това се възприе от пазара като сигнал, че може би фондът за финансова помощ на ЕС и МВФ, който в момента е 750 млрд. евро, няма да бъде достатъчен.
На срещата на финансовите министри в началото на миналата седмица, коментарите на германското правителство, че Германия не вижда абсолютно никаква нужда от увеличение в размера на Механизма за финансова помощ и изключва възможността за въвеждане на общи Евро-дългови облигации, попариха надеждите на пазарните участници. Така липсата на единогласие от страна на отделните държавни политици постави под въпрос съществуването на пакта, както и неговата единна валута.
Макар че, ирландският парламент прие Бюджет 2011, което бе и основното изискване, за да се активира договорената спешна финансова помощ на ЕС и Международния валутен фонд за Ирландия, пазарът остана под напрежението на дълговата криза. Анализатори на Dow Jones коментират, че петъчното понижение на валутната двойка EUR/USD се дължи на слуховете, че от МВФ отлагат планираното гласуване относно спасителния план на Ирландия. Смята се, че това гласуване е формално, само като част от отпускане на целия кредит на Ирландия от страна на ЕС и МВФ. Най-вероятно гласуването ще бъде проведено на 16-ти декември.
Комисарят по икономическите и монетарните въпроси в ЕС, Оли Рен, заяви, че еврото не е просто една валута на страните-членки от Еврозоната, а е платформа за по-големи политически действия в района. В своята реч в Рим пред италианския парламент той подчерта, че еврото е основен политически проект за ЕС. Рен обясни, че съживяването и подпомагането на икономическия ръст е основно предизвикателство пред Европа. 'Нарастващият икономически ръст е основно предизвикателство пред Италия, както и пред цяла Европа', завърши той.
От своя страна доларът получи солидна подкрепа от данните за продажбите на дребно в, които се покачиха с 1.9%, и от спада с 15 000 на седмичните заявки за социални помощи в САЩ. Търговският дефицит на САЩ за октомври се сви неочаквано с 13%, достигайки най-ниски нива от януари насам, което доведе засилено търсене на американска валута. Според цифрите, търговският дефицит на САЩ се е свил вследствие на нарастването на експорта до най-високото си ниво за последните две години, както и понижаването на дефицита с най-големият търговски партньор на страната - Китай.
Подкрепа на долара продължиха да оказват и новото повишение на китайските лихви и продължаващата криза на Корейския Полуостров. Централната банка на Китай повиши минималните изисквания за резервите на банките с 50 базисни пункта.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД