Гърция да намали разходите си с 13 млрд. евро до 2014 г.
Програмата за свиване на държавните разходи в Гърция ще приключи не по-рано от 2014 г. и ще ореже разходите с най-малко 12,7 милиарда евро, пише в днешния си брой атинският бизнес вестник "Нефтемборики".
Гърция избягна държавния фалит през май 2010 г., получавайки обещаните 110 милиарда евро кредити от Европейския съюз и Международния валутен фонд в замяна на обещанието за провеждане на строги реформи и гаранции за намаляване на бюджетния дефицит.
Програмата предвижда отпускането на кредити до 2013 г., но и ЕС, и МВФ и Атина не изключват разсрочване на гръцките дългове. Бюджетът за 2011 г. предвижда поредното съкращаване на дефицита до 7,4% от БВП от 15,4% от БВП през 2009 г.
Премиерът Георгиос Папандреу заяви тази седмица в парламента, че "болезнените мерки са останали в миналото". Вестникът отбелязва, че поредното повишаване на ДДС през 2011 г. е "в кърпа вързано". Предвижда се рязко повишаване на ДДС на храните и безалкохолните напитки. Повишаването на данъците също така ще доведе и до вдигане на комуналните услуги - вода, ток, отопление. Предстои и по-нататъшно орязване на разходите в държавните компании. Правителството вече съкрати максималния доход на служителите до 4 хиляди евро месечно, но тази мярка засегна само високопоставените сътрудници.
Сега предстои и на обикновените работници да "затегнат коланите". Освен това, правителството ще реформира и системата за социални плащания, които ще бъдат съкратени за семействата с доходи над минималните, пише "Нефтемборики".
Минималният годишен доход на четиричленно семейство е фиксиран на равнище от 14 500 евро, или по около 1200 евро месечно преди плащането на данъци. От помощите за многодетни, безработни и инвалиди ще бъдат икономисани около 300 милиона евро годишно.
Предвижда се и строг контрол на държавните плащания в здравната система, които през последните години растяха безконтролно. През 2011 г. министерството на здравеопазването е поело ангажимент да икономиса 700 милиона евро от лекарства и болнични услуги.
Контролът за изпълнението на тези ангажименти е възложен на експерти от ЕС и МВФ. Обявената през 2010 г. данъчна амнистия в замяна на сравнително ниски плащания към данъчните власти намали възможностите на правителството за събиране на дълговете. Въпреки това властите се надяват да получат още 300 милиона евро от легализирането на хиляди незаконно построени домове.
Източник: БГНЕС