БАСЗЗ: Земеделската земя ще поскъпне през 2011 г.
Земеделската земя ще поскъпне с 10 - 15 % догодина. Такива са очакванията на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
Председателят на Управителния съвет на асоциацията Борислав Петков обясни, че цената на земеделската земя е функция на определени елементи, основният от който е доходността, която се получава под формата на рента от нея. „Т.е. в момента, в който рентата се покачва, нормално е цената на актива да върви нагоре. Добре управляваната земя покачва своята стойност. Имайки предвид, че ние очакваме ръст на рентата. Сключените договори за новата стопанска година вече са почти сключени и се вижда, че има ръст в цените на рентата от 15 - 20 %. Така че е нормално и цената на земята също да се покачи в определени райони с между 10-15 %, а на места до 20 на сто. Повишаването на цените се дължи на по-големият интерес към обработването на земята", каза той.
Средната цена за покупко-продажба на декар в България в момента се движи между 250 и 320 лв., в зависимост от рентата, която се получава при закупуването на земята. „Ако се получава 25-30 лв., цената на декар е някъде около 300 лв.", уточни той. Рентите в Добруджа обаче се движат между 40 до 60 лв. на дка. Затова там земята се продава между 450 и 600 лв. на дка.
През тази година броят на сделките за земеделска земя е около 160 000 - 170 000 лв. През пазара тази година са минали около 1.1 млн. дка - данните са за ноември. Така се наблюдава увеличението спрямо миналата година със 7-8 %. „Т.е. връщаме се на нивата през 2008 г. Достигнатите тази година нива са тези от преди кризата", коментира той.
Според Борислав Петков може да се отчете сериозно намаление на пустеещите земи. Намалението със 17-18 %, което означава, че се увеличават обработваемите земеделски площи. Причината са субсидиите, които се изплащат от Европейския съюз за земята, която се обработва.
За останалите пустеещи земи държавата може да приложи конкретни мерки, смята Петков. Например ако част от националните доплащания към преките европейски субсидии за единица обработваема площ бъдат коригирани и се дава повече за земи, които от пустеещи са станали обработваеми.
Според Петков реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз след 2013 г. земята ще бъде основен и атрактивен актив - както по отношение на търговията, така и по отношение на нейното ползване.
Ще поскъпва все повече добре управляваната и комасирана земя, защото доходът от нея ще е по-голям. „Няма как парцел от 3 дка да поскъпне, ако не се управлява добре", каза той.
БАСЗЗ предвижда догодина да осъществи пет комасационни проекта.