Новите тарифи на БФБ-София оскъпиха търговията до 100%
На въпроса дали има сделки за новата година на БФБ-София един приятел ми отговори днес: „Още не. Много се вдигна процентът разход по сделките". Човекът е спекулант и дали това е единичен случай или не, не се наемам да отговоря.
Така или иначе, примерът е достатъчно показателен за реакцията към влезлите в сила от понеделник нови тарифи на БФБ-София на част от пазарните участници. Нека да припомним, че съгласно промените, на борсата бе въведена минимална такса от 1.00 лв. без ДДС за изпълнена поръчка.
Казано по друг начин, добре е стойността на сделката да е над 1 333.33 лв., за да не ви излезе комисионната по нея по-солена, или над 0.075%. Тук е редно да добавим, че същият процент бе намален от съществуващата до декември 0.08% комисионна, която от борсата удържаха при всяка сключена сделка.
Реално, това би трябвало да доведе до окрупняване на търговията на БФБ-София и съответно до оптимизиране на разходите на пазарните участници, но ето, че в трети пореден ден продължаваме да виждаме сделки за повече от скромни обеми.
„Отчитаме, че таксите за търговия, заплащани към БФБ-София в първите дни на 2011 г. са нараснали между 80 и 100%, като сравняваме на база действащите до края на 2010 г. тарифи", сподели Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на ИП Карол, за Profit.bg.
Според мениджъра въвеждането на новите такси от борсата ще се отрази на активността на пазарните участници, защото те ще трябва да калкулират по-внимателно разходите за сключените от тях сделки. Това ще доведе съответно до намаляване на търговията и сключения брой сделки на пазара.
Подобно мнение споделя и Димитър Георгиев, брокер в ИП ЕЛАНА Трейдинг. „Големите институционални инвеститори - български и чужди, отсъстват трайно от пазара днес. При тези условия борсата се движи основно от индивидуални инвеститори и те формират съществуващите спредове, колкото и широки да са те. Те са и тези, които сключват сделките, колкото и малки, и малко на брой да са те. В този смисъл, същественото увеличаване на разходите, именно за тези инвеститори, ще се отрази негативно и при равни други условия основните ефекти ще се изразяват в по-широки спредове; по-малко на брой сделки и дори по-ниски обороти", смята Георгиев.
Не такава е позицията на Марин Костурски, брокер в ИП БенчМарк Финанс, за ефекта от въвеждането на новите тарифи за такси и комисионни от БФБ-София върху ликвидността, оборотите и като цяло на активността на пазарните участници.
„Като цяло не мисля, че ликвидността на пазара ще намалее значително. Винаги е имало продавачи и купувачи, които точно в един даден момент искат да заемат дадена позиция, така че не би трябвало да станем свидетели на отдръпване на реалните играчи на пазара", смята Костурски.
Що се отнася до това как посредниците могат да стимулират клиентите си да бъдат по-активни и да търгуват по-големи обеми, предвид новите условия на пазара, Ангел Рабаджийски от Карол каза: „За съжаление, няма много възможности за стимули, защото клиентите са изправени пред едни по-високи транзакционни разходи, обосновани от новата тарифа на БФБ-София. В общи линии важи правилото, че при по-големи по обем сделки, разходите като процент спрямо стойността на сделката за клиента ще бъдат по-малки".
В този ред на мисли, мениджърът коментира, че в ИП Карол имат практиката за различни нива на тарифиране на клиентите, в зависимост от изтъргуваните обеми. Отделно, от 1 януари 2011 г. от Карол са въвели система за възстановяване на част от платените комисионни за по-активните си клиенти.
"С въвеждането на минималната комисионна от БФБ-София за изпълнена поръчка, е нормално посредниците да прибегнат и до въвеждане също на долен праг - минимум за клиентите си", добави още Рабаджийски.
„Мотивирането на клиентите за търговия е въпрос на последователна политика на обслужване от страна на инвестиционния посредник и не би следвало да зависи само от условията на БФБ-София. Увеличението на таксите със сигурност не е много мотивиращо за клиентите ни, но усилията ни продължават да бъдат насочени към предоставяне на навременна и точна информация, чрез която те да вземат решения за изгодни инвестиции", посочи на свой ред Димитър Георгиев от ЕЛАНА.
Марин Костурски от БенчМарк смята, че този въпрос ще се разреши изцяло от пазарната логика.
„Клиентите сами могат да си направят сметка да не пускат малки поръчки, което като цяло е доста положително за големите институционални инвеститори, които в много от случаите обмислят много време преди да пуснат поръчка. Мотивацията ще се получи от само себе си при тази минимална комисиона", коментира брокерът.
В хода на тези размишления е добре да припомним едно намерение на новото борсово ръководство от 2010-та. То обяви през миналата година, че ще обмисли вариант за въвеждане на дивресифицирани комисионни между по-активните и не толкова активни посредници. Така първите трябваше да се възползват от по-леките условия за търговия на борсата, да ги принесат към своите клиенти и така да стимулират търгуващите за повече активност на пазара.
Реално ръководството на оператора направи стъпка в тази посока, като даде възможност на всички членове на БФБ-София и техните клиенти да търгуват с акции при по-ниска комисионна - 0.065% при заплащане на годишна такса в размер на 12 000 лв. Но сякаш тази оферта не може да се нарече ефективна към днешна дата. Защо?
„Действително има стимули, но ако видим статистиката от миналата година, то ще ни направи впечатление, че едва три посредника биха имали интерес да прибегнат до подобен стимул," смята Ангел Рабаджийски. „Ако допуснем, че тази година няма да се различава съществено от 2010, то спокойно можем да допуснем, че възможността за плащане на по-ниска комисионна от търговия към БФБ-София се отнася до ограничен кръг участници и в резултат на това, стимулът не е работещ".
Не е работещ, защото посредниците биха имали полза от това предложение на борсата, ако отчетат в края на 2011 оборот от над 100 млн. лв., какъвто за 2010 г. имат само Кей Би Си Секюритис, КТБ и ЦКБ. При първите той бе реализиран основно от прехвърлянето на дела на Цветелина Бориславова в СИБАНК на белгийската финансова институция KBC за 141 млн. лв. Вътрешните прехвърляния и търговията с акции на свързани компании са също в основата на реализираните обороти от КТБ и ЦКБ.
„Тази възможност е позитивна, особено в по-дългосрочен план, защото дава възможност на посредниците за гъвкавост. При сегашните символични търгувани обеми обаче, вероятно твърде малко посредници ще се възползват от нея", смята и Димитър Георгиев.
И според Марин Костурски предложената възможност от борсата би имала положителен ефект в един последващ етап.
„При увеличение на ликвидността на пазара този вариант ще стане доста привлекателен за повечето ИП-та. На този етап всеки инвестиционен посредник ще прецени индивидуално, дали ще се възползва от дадената му възможност", посочи Костурски.
Ако се върнем с няколко години назад в отчетите на БФБ-София, то там ще видим, че в рекордната за пазара ни 2007 г. на пазара е отчетен 9.95 млрд. лв. оборот (благодарение на прехвърлянето при БТК през август), който бе тройно над резултата от 2006 г. В тази рекордна година комисионните за сключени сделки на борсата възлизат на 8.19 млн. лв., при близо 4 млн. лв. за 2006 г.
Постъпленията на БФБ-София от комисионни се свиват рязко през 2008 г. до 3.27 млн. лв. (връщайки се под нивата от 2006 г.), за да намалеят с нови 64% през 2009 г. до 1.12 млн. лв. Общият оборот на БФБ-София за миналата година е 1.55 млрд. лв., или с 47% под отчетеното през 2008 г.
Картинката към 30 юни 2010 г. се влошава допълнително. По данни на борсата общо реализираният оборот на пазара към първото полугодие на миналата година е едва 325 млн. лв. Сравнението му на годишна база е понижение от 65%. В подобна обстановка утре ще видим и първата котировка по акциите на БФБ-София на борсата.
Да припомним още, че паралелно с процеса по въвеждането на новите тарифи от БФБ-София, протичаше и дискусията за изменение на Тарифата за таксите, събирани от Комисията за финансов надзор. На въпросите дали и по какъв начин въвеждането им ще се отрази на крайния клиент на посредниците, Ангел Рабаджийски не смята, че в случая можем да говорим за съществени промени върху пазарните участници.
„Разходите на посредниците към КФН никога не са били пряко тарифирани към клиентите, както комисионните, които се одържат от Централен депозитар и БФБ-София. Тук говорим за еднократни разходи, които няма да се отразят съществено на клиентите", заяви мениджърът.
Димитър Георгиев смята, че предприеманите промени ще се отразят негативно върху пазара като цяло, предвид сегашното му състояние.
„В сегашните трудни условия за инвестиционните посредници и пазара като цяло, всяко увеличение на таксите на инфраструктурните участници на пазара би било негативно. Едва когато дебатът за промени в тарифата на КФН бъде приключен и новите такси са ясни, ще може да се направи по-точна оценка на ефектите от промените", отговори брокерът.
Марин Костурски обаче също смята, че новите такси от КФН няма да засегнат малките инвеститори, макар процесът да не е никак приятен за посредниците.
„Относно инвестиционните посредници, не мисля, че повишаването на таксите от КФН ще засегне малките инвеститори, но като цяло ще повиши разходите и въвеждането им няма да бъде приятно точно на този етап на развитие на капиталовия ни пазар", каза Костурски.