Белгия: Най-дългата политическа криза в Европа
Белгия ще постави в събота рекорд в Европа за най-дълга политическа криза, надминавайки досегашният номер едно- съседна Холандия, съобщава АФП. Страната вече 208-и ден не успява да сформира правителство, надминавайки по този начин холандския рекорд от 1977 г., продължил точно 208 дни.
Политическата криза в Белгия според всички анализатори далеч не е към края си, след като в четвъртък Йохан Ванде Ланот, който бе натоварен със задачата да посредничи за намиране на изход от политическата криза, поиска от крал Албер Втори да приеме неговата оставка. Ветеранът в политиката реши да се оттегли, след като направените от него компромисни предложения за съставяне на коалиционно правителство, бяха отхвърлени от най-големите фламандски партии.
Предишният национален рекорд на Белгия пък бе 194 дни без правителство.
Колкото до световния рекорд, Белгия има всички шансове да го надмине. Ако до 20 март страната не се сдобие с правителство, тя ще надмине „триумфа" на Ирак, който в рамките на 289 дни през 2009 г. не успя да намери компромис между представените в парламента партии. По-всичко изглежда, че Белгия, в която парламентарните избори се състояха на 13 юни 2010 г. , трудно ще намери изход от кризата до този срок.
Кризата в Белгия подхранва безпокойството на финансовите пазари за способността страната от еврозоната да се справи с големия си дълг, макар по всичко да изглежда, че засега федерацията не страда от липсата на централна власти.
Фактът, че в рамките на седем месеца Белгия е управлявана от отиващия си премиер Ив Льотерм засега няма друг значим ефект, освен че тази национална особеност предизвика любопитството на останалия свят. Като доказателство Брюксел успешно се справи с председателството на ЕС през втората половина на 2010 г.
Експертите обаче предупреждават, че забавянето на подобно важно политическо решение не може да продължи до безкрай, защото то отлага важни инвестиционни проекти и решения за дълга, който възлезе на 100% от БНВ на страната.